Skomplikowana akcja ratunkowa w Jaskini Wielkiej Śnieżnej; turystów odcięła woda

0
1344
Zakopane, 19.06.2013. Do śmiertelnego wypadku doszło, 19 bm. w Tatrach na Orlej Perci. Mężczyzna spadł w przepaść pomiędzy Zawratem a Małym Kozim Wierchem. Ratownicy TOPR udali się na miejsce śmigłowcem, zlokalizowali zwłoki turysty i przetransportowali je do Zakopanego. (gm/awol) PAP/Grzegorz Momot

Jak wyjaśnił PAP ratownik koordynujący akcję Roman Kubin, takie akcje są z reguły bardzo trudne i długotrwałe. Grotołazi wyruszyli na wyprawę w sobotę o poranku. Utknęli w tak zwanych Przemkowych Partiach około 500 metrów poniżej wejścia do jaskini.

“Dwóch grotołazów utknęło w korytarzu, który wypełniła woda. Nawiązali kontakt głosowy ze swoimi towarzyszami, którzy powiadomili ratowników. Wody jest na tyle dużo, że grotołazi nie mają szansy wyjścia. Znajdują się oni w dość odległej od otworu partii tej jaskini w okolicy tak zwanej Studni Wiatru” – powiedział Kubin.

Zdaniem ratownika, zalanie jaskini mogły spowodować ostatnie nawalne deszcze. W takich sytuacjach zebrana w gruncie woda może bardzo szybko i niespodziewanie wypełnić korytarze jaskini.

Jaskinia Wielka Śnieżna to najdłuższa i najgłębsza jaskinia w Tatrach. Długość jej korytarzy wynosi niemal 24 km, choć nie wszystkie z nich zostały dokładnie zbadane. Jest to jaskinia o skomplikowanych, wąskich korytarzach i przesmykach, która posiada kilka otworów wejściowych.

Centrala TOPR spodziewa się, że pierwsze informacje o poszkodowanych dotrą dopiero w niedzielę rano.(PAP)

Autor: Szymon Bafia

szb/ wj/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here