Rosja: w Moskwie pikiety w obronie wolnych wyborów

0
386
epa07777446 A woman holds a placard reading 'Freedom to Egor Zhukov! Stop political terror!' during a single picket in the center of Moscow, Russia, 17 August 2019. Liberal opposition protest against decision of the Central Elections Commission not to register their candidates for Moscow City Duma elections, which scheduled on 08 September, and demand to release people arrested for participation in opposition rallies. EPA/SERGEI ILNITSKY Dostawca: PAP/EPA.

Akcja taka nie wymagała zgody moskiewskich władz. Policja nie interweniowała.

Wcześniej na Prospekcie Sacharowa protest przeciwko niedopuszczeniu opozycji do udziału w wyborach manifestowali stronnicy Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF). W akcji wzięło udział około 4,5 tys. osób.

W czasie, gdy na Pierścieniu Bulwarowym, w tym przed pomnikiem legendarnego barda Włodzimierza Wysockiego, trwały pikiety, w Parku Gorkiego, zarządzanym przez moskiewski departament kultury, odbywał się koncert gwiazd rosyjskiej estrady z udziałem m.in. Filipa Kirkorowa, Kristiny Obakajte, Jołki, Stasa Piechy i Lolity.

Pod koniec lipca i na początku sierpnia w Moskwie doszło do kilku dużych demonstracji w obronie wolnych wyborów. Według opozycji w legalnej manifestacji 10 sierpnia uczestniczyło ponad 50 tys. osób. Była to najliczniejsza akcja protestu zorganizowana w Moskwie przez opozycję w ciągu ostatnich ośmiu lat, mimo tego że większość jej liderów została wcześniej zatrzymana.

Podczas tamtej manifestacji i dwóch poprzednich – 27 lipca i 3 sierpnia – w stolicy Rosji zatrzymano łącznie ponad 2,4 tys. osób. Opozycja zapowiedziała kolejne demonstracje.

Moskiewska komisja wyborcza nie dopuściła 57 niezależnych kandydatów do udziału we wrześniowych wyborach, w tym czołowych polityków opozycyjnych, przeważnie wskazując na nieprawidłowości w podpisach poparcia dla kandydatów. (PAP)

mal/

arch.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here