Przyrodnicy apelują o wstrzymanie polowań na ptaki

0
271
Strzelce Krajeńskie, 2006-08-23. Myśliwi z koła łowieckiego "Knieja" w Strzelcach Krajeńskich rozpoczęli sezon polowań na ptactwo wodne. Na "pierwszy ogień" poszły tradycyjnie kaczki krzyżówki. lm/bp PAP/Lech Muszyński

Koordynator koalicji ornitolog Tomasz Zdrojewski powiedział w piątek PAP, że w ocenie ekologów od 15 sierpnia rozpoczęła się masakra tych zwierząt. Prowadzona od ośmiu lat kampania ma doprowadzić do ochrony trzynastu gatunków ptaków łownych – wprowadzenia bezterminowego moratorium na polowania.

“W dobie masowego zaniku siedlisk, kryzysu klimatycznego i wielkiego wymierania gatunków nie można znaleźć usprawiedliwienia dla zabijania dzikich ptaków” – uważa Zdrojewski. “Polowania na ptaki są wręcz rażąco niesprawiedliwym przywilejem myśliwych, uprawianym w znacznej mierze dla zaspokojenia osobistego, prywatnego hobby, kosztem reszty społeczeństwa i przede wszystkim dzikiej przyrody” – ocenia koalicja przyrodników.

“Mówimy o trzynastu gatunkach dzikich ptaków, w tym większości gatunków związanych ze środowiskiem wodno-błotnym – głównie o gęsiach i kaczkach. To są trzy gatunki gęsi: gęś gęgawa, białoczelna i zbożowa, cztery gatunki kaczek: głowienka, czernica, cyraneczka i krzyżówka. Oprócz tego łyska, bażant, kuropatwa, słomka i gołąb grzywacz, na które myśliwi mogą w Polsce polować” – powiedział PAP ornitolog.

“Jako pierwsze na celowniku myśliwych znalazły się cztery gatunki kaczek, łyski i gołębie grzywacze, później dołączą do nich kolejne, m.in. gęsi, słonki i jarząbki” – wyjaśnił.

Według przyrodników liczebność ptaków łownych spada – np. populacja kaczki głowienki w ciągu ostatnich 30 lat zmalała o 75 proc., a gatunek znalazł się w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) – przypomina Zdrojewski. (PAP)

ago/ ipa/ pad/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here