NBP: inflacja bazowa w lipcu wyniosła 2,2 proc. wobec 1,9 proc. w czerwcu

0
277
Warszawa, 05.06.2019. Tablica informacyjna Narodowego Banku Polskiego w budynku NBP, 5 bm. (ls/dw) PAP/Leszek Szymański

Narodowy Bank Polski opublikował w piątek komunikat o wskaźnikach inflacji bazowej w lipcu 2019 r.

“W relacji rok do roku inflacja: po wyłączeniu cen administrowanych (podlegających kontroli państwa) wyniosła 3,0 proc., wobec 2,8 proc. miesiąc wcześniej; po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych wyniosła 2,3 proc., wobec 2,1 proc. miesiąc wcześniej; po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 2,2 proc., wobec 1,9 proc. miesiąc wcześniej; tzw. 15-proc. średnia obcięta, która eliminuje wpływ 15 proc. koszyka cen o najmniejszej i największej dynamice, wyniosła 2,2 proc., wobec 2,1 proc. miesiąc wcześniej” – czytamy w komunikacie.

NBP podał, że w lipcu br. inflacja CPI wzrosła do 2,9 proc. r/r (z 2,6 proc. w czerwcu br.). Do wzrostu inflacji CPI w lipcu br. przyczynił się przede wszystkim dalszy wzrost dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych (głównie warzyw i owoców). W przeciwnym kierunku oddziaływał spadek dynamiki cen paliw.

“Wzrostowi wskaźnika CPI towarzyszył wzrost wszystkich miar inflacji bazowej. Inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii w lipcu 2019 r. wzrosła do 2,2 proc. r/r (z 1,9 proc. w czerwcu br.). Do jej wzrostu w lipcu br. przyczynił się zarówno wzrost dynamiki cen usług (głównie usług mieszkaniowych, telekomunikacyjnych oraz gastronomicznych), jak i wzrost dynamiki cen towarów nieżywnościowych (głównie artykułów medyczno-farmaceutycznych oraz pojazdów silnikowych)” – napisano.

Narodowy Bank Polski co miesiąc wylicza cztery wskaźniki inflacji bazowej, co – jak tłumaczy NBP – pomaga zrozumieć charakter inflacji w Polsce. (PAP)

aop/ ewes/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here