Iran nie podjął żadnych zobowiązań w celu uwolnienia tankowca na Gibraltarze

0
105
epa07775042 People watch the Iranian oil supertanker Grace 1 (C) in the Strait of Gibraltar, southern Spain, 15 August 2019. According to reports, Gibraltar has released the impounded Iranian oil tanker which was held on the suspicion it was transporting crude oil to a refinery in Syria against EU sanctions. A Gibraltar court has ruled on the release of Grace 1, despite a last minute effort by the US government asking for further detention of the supertanker. EPA/A.CARRASCO RAGEL Dostawca: PAP/EPA.

Jak w czwartek poinformował Fabian Picardo, pierwszy minister Gibraltaru – brytyjskiego terytorium zamorskiego – podjął on decyzję o odwołaniu nakazu zatrzymania, bowiem otrzymał od Iranu gwarancje na piśmie, iż tankowiec nie wyładuje przewożonej ropy w Syrii.

“Iran nie zobowiązał się do (działań na rzecz) zwolnienia tankowca Grace 1. Jak powiedzieliśmy wcześniej (…) Syria nie była celem (rejsu) i podtrzymaliśmy to samo (…) i powtórzyliśmy, że to nie jest niczyja sprawa, nawet jeśli chodziłoby o Syrię” – powiedział Musawi, cytowany przez irańską agencję Tasnim.

Władze Gibraltaru przekazały wcześniej w piątek, że irański tankowiec może dostać pozwolenie na opuszczenie portu tego dnia, choć złożona w ostatniej chwili prośba USA o jego zablokowanie może jeszcze skończyć się w sądzie.

O zablokowanie decyzji zwolnienia statku zwróciło się do władz Gibraltaru ministerstwo sprawiedliwości USA.

Zapytany o wniosek USA Picardo oświadczył, że zostanie on rozpatrzony przez władze “w sposób obiektywny i niezależny”, a następnie sprawa ponownie będzie podlegać jurysdykcji Sądu Najwyższego Gibraltaru.

Grace 1 został zatrzymany 4 lipca przez brytyjską piechotę morską w pobliżu Gibraltaru, a następnie doprowadzony do tego portu. Według gibraltarskich władz, statek wiózł irańską ropę do rafinerii w syryjskim mieście Banijas, co było pogwałceniem sankcji Unii Europejskiej wobec Syrii. Rząd Syrii jest bliskim sojusznikiem Iranu.

Dwa tygodnie później Iran zatrzymał w cieśninie Ormuz płynący pod flagą brytyjską tankowiec Stena Impero. (PAP)

cyk/ bjn/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here