Indonezja: prezydent chce przenieść stolicę z zatłoczonej Jawy na Borneo

0
60
epa07542330 A general view of the skyline in Jakarta, Indonesia, 02 May 2019. Indonesia plans to set up a new capital city as Jakarta struggles with bad traffic, pollution and flooding. The new location is not yet known. EPA/MAST IRHAM Dostawca: PAP/EPA.

Widodo przedstawił tę propozycję podczas orędzia o stanie państwa w parlamencie, na dzień przed obchodami 74. rocznicy odzyskania niepodległości.

“Niniejszym proszę o pozwolenie na przeniesienie naszej stolicy do Kalimantanu” – powiedział Widodo, który zostanie zaprzysiężony na drugą kadencję w październiku po wygraniu wyborów w kwietniu.

“Stolica to nie tylko symbol tożsamości narodowej, ale także ilustracja postępu danego kraju. (Przeniesienie) ma na celu urzeczywistnienie równości gospodarczej i sprawiedliwości” – powiedział Widodo, nie precyzując dokładnej lokalizacji nowej stolicy.

Dżakarta tonie, gleby zapadają się pod ciężarem konstrukcji, a fundamenty są osłabione przez wodę, poziom morza podnosi się – to tylko niektóre powody, dla których indonezyjski rząd chce przenieść stolicę – zwraca uwagę agencja AFP. Według ekspertów ochrony środowiska w roku 2050 jedna trzecia Dżakarty może znaleźć się pod wodą. Najbardziej zagrożona jest północ miasta; tam całe dzielnice wzdłuż wybrzeża już są podtapiane. Dochodzą do tego potężne korki w tym megalopolis, zanieczyszczenie atmosfery i środowiska i zagrożenia sejsmiczne.

Już w maju rząd ogłosił, że w tym roku zdecyduje o lokalizacji nowej stolicy administracyjnej. Według indonezyjskich mediów wybór lokalizacji – podczas gdy Dżakarta pozostanie centrum gospodarczym kraju – może być nieuchronny. (PAP)

cyk/ bjn/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here