Policja: defiladę w Katowicach oglądało około 200 tys. osób

0
116
Katowice, 15.08.2019. Prezentacja sprzętu wojsk lądowych podczas pikniku wojskowego po defiladzie "Wierni Polsce", 15 bm. w Katowicach. Trwają centralne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego, w których udział biorą przedstawiciele najwyższych władz państwowych oraz kadry kierowniczej Sił Zbrojnych RP. (pkus) PAP/Hanna Bardo

Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego, których głównym punktem była defilada wojskowa, odbywały się w Katowicach w związku z setną rocznicą wybuchu I powstania śląskiego – jednego z trzech powstańczych zrywów, które doprowadziły w 1922 r. do włączenia do Polski części Górnego Śląska.

Wzdłuż trasy przejazdu defilady zgromadziły się tysiące ludzi, aby obserwować przemarsz 2,6 tys. żołnierzy. Poza kolumnami pieszymi goście zobaczyli ponad 180 pojazdów, w tym czołgi i transportery, a także kilkadziesiąt maszyn latających.

“Ponad 200 tys. osób oglądało na żywo defiladę +Wierni Polsce+ w Katowicach. Dziękuję wszystkim, którzy spędzili ten wyjątkowy czas razem z Wojskiem Polskim. Chylę czoła przed żołnierzami. Mając takie siły zbrojne, możemy być spokojni o nasze bezpieczeństwo!” – napisał na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.

We wcześniejszej rozmowie z dziennikarzami ocenił, że czwartkowe obchody to “fantastyczne wydarzenie” i jest pod wrażeniem tego, jak mieszkańcy odbierali defiladę. “Uczciliśmy pamięć bohaterów powstań śląskich – ludzi, którzy zdecydowali o tym, że Śląsk jest związany nierozerwalnymi więzami z Polską” – powiedział szef MON. Przypomniał, że w uroczystościach wzięli udział żołnierze wszystkich rodzajów sił zbrojnych, a także sojusznicy z zagranicy. (PAP)

Autorzy: Marek Błoński, Krzysztof Konopka

kon/ mab/ joz/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here