Katowice: uroczysta defilada „Wierni Polsce” z okazji Święta Wojska Polskiego

0
94
Katowice, 15.08.2019. Żołnierze podczas defilady "Wierni Polsce", 15 bm. w Katowicach. Trwają centralne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego, w których udział biorą przedstawiciele najwyższych władz państwowych oraz kadry kierowniczej Sił Zbrojnych RP. (pkus) PAP/Andrzej Grygiel

Centralne obchody Święta Wojska Polskiego, organizowane co roku 15 sierpnia w Warszawie, tym razem odbywają się w Katowicach, dla upamiętnienia setnej rocznicy wybuchu I powstania śląskiego.

W defiladzie bierze udział ok. 2,6 tys. żołnierzy. Poza kolumnami pieszymi goście zobaczą ponad 180 pojazdów, w tym czołgi, transportery Rosomak i samobieżne moździerze Rak, armatohaubice Krab i Dana, samobieżne wyrzutnie rakiet Langusta, wozy dowodzenia Łowcza, pojazdy saperskie Topola, zestaw przeciwlotniczy Poprad, samochody Humvee.

Na niebie zaprezentuje się 60 statków powietrznych, w tym zespół “Biało-Czerwone Iskry”, myśliwce F-16, samoloty transportowe i śmigłowce. Obok żołnierzy Wojska Polskiego przemaszerują też stacjonujący w Polsce żołnierze z USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji.

Trasa defilady prowadzi od ul. Bagiennej przez al. Roździeńskiego na rondo gen. J. Ziętka, a następnie na północ aleją Korfantego. Rozformowanie wojsk nastąpi na wysokości Pętli Słonecznej. Po zakończeniu defilady, około godz. 16, w Strefie Kultury rozpocznie się piknik wojskowy.

Jeszcze przed defiladą przedstawiciele władz wzięli udział we mszy świętej w intencji ojczyzny w katowickim kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza Królewicza i złożyli wieńce przed Pomnikiem Powstańców Śląskich. W południe na pl. Chrobrego prezydent wręczył nominacje generalskie i admiralską oraz odznaczenia państwowe.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ pat/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here