Ponad 500 migrantów na statkach organizacji pozarządowych na Morzu Śródziemnym

0
191
epa07752336 The new rescue vessel 'Ocean Viking' of the French NGO SOS Mediterranee and Doctors Without Borders is moored in the port of Marseille, France, 01 August 2019. EPA/SEBASTIEN NOGIER Dostawca: PAP/EPA.

Kolejnych migrantów, uciekających z Afryki w kierunku Włoch zabierają z łodzi i pontonów statki Open Arms i Ocean Viking. Stoją one w obliczu całkowitego impasu. Podczas gdy włoskie porty są zamknięte dla jednostek pomocowych, żaden z krajów nie wyraził gotowości przyjęcia ludzi, których część przebywa na morzu dwunasty dzień.

Ostatnią akcję ratunkową przeprowadziła w poniedziałek po południu załoga Ocean Viking, pływającego pod banderą norweską statku organizacji SOS Mediterranee i Lekarze Bez Granic. Mając na pokładzie już ponad 250 migrantów zabrała 105 następnych z dryfującego pontonu. Wśród łącznie 356 ludzi jest 103 nieletnich, w tym kilkoro dzieci; najmłodsze ma rok.

Na hiszpańskim statku Open Arms jest 151 uratowanych rozbitków. Od 11 dni stoi on w pobliżu włoskiej wyspy Lampedusa nie mając zgody na wpłynięcie do jej portu. Nie przyjmuje go też Malta.

“Sytuacja jest bardzo skomplikowana i może pogorszyć się w każdej chwili, potrzebujemy jak najszybciej portu” – ogłosiła organizacja, która za “szaleństwo” uznała to, że nie może sprowadzić ludzi na ląd i zarzuciła Europie “całkowity brak człowieczeństwa”.

Minister spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salvini oświadczył: “Powtarzamy, że obowiązuje absolutny zakaz wpłynięcia na włoskie wody”.

“350 osób jest na norweskim statku francuskiej organizacji pozarządowej, 150 na hiszpańskiej jednostce hiszpańskiej NGO. Niech otwarte zostaną porty Francji, Hiszpanii i Norwegii” – stwierdził Salvini.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ sp/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here