Czaputowicz: wzmocnienie prawa międzynarodowego naszym priorytetem w RB ONZ

0
79
epa07051413 Polish foreign minister Jacek Czaputowicz speaks during a UN Security Council meeting on the sidelines of the 73rd session of the General Assembly of the United Nations at United Nations Headquarters in New York, New York, USA, 27 September 2018. The General Debate of the 73rd session began on 25 September 2018 and runs until 01 October 2018. EPA/JASON SZENES Dostawca: PAP/EPA.

Minister mówił o tym w kontekście 70. rocznicy konwencji genewskich.

W swym wystąpieniu Czaputowicz zwrócił uwagę, że dokument został ratyfikowany i przyjęty przez niemal każde państwo na świecie. Mówił także o uzupełnieniu konwencji przez trzy dodatkowe protokoły, które razem odgrywają fundamentalną rolę w ograniczeniu brutalności w konfliktach zbrojnych.

„Od pierwszych dni członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa realizujemy priorytet wzmocnienia prawa międzynarodowego. To zawsze jest sprawą szczególnie dla Polski ważną z powodu naszej trudnej historii, na którą boleśnie wpłynęły skutki tego, że inne państwa nie przestrzegają porozumień międzynarodowych, a także nasze poczucie odpowiedzialności za utrzymanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa” – wskazał szef polskiej dyplomacji.

Promocja i wzmocnienie rządów prawa w utrzymaniu międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa były przedmiotem wtorkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Obradom w trakcie pełnienia przez Polskę sierpniowej prezydencji w RB przewodził polski minister spraw zagranicznych.

W swym wystąpieniu Czaputowicz podkreślił, że wydarzenie ma miejsce w 70. rocznicę konwencji genewskich, które zostały ratyfikowane i przyjęte przez niemal każde państwo na świecie. (PAP)

ad/ ap/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here