Przesłuchano kolarzy w sprawie śmierci Bjorga Lambrechta

0
105
Czerwienne (woj. małopolskie), 08.08.2019. Zdjęcie tragicznie zmarłego Belga Bjorga Lambrechta, na motocyklu dla fotoreporterów, podczas 6. etapu wyścigu kolarskiego 76. Tour de Pologne UCI World Tour, z Zakopanego do Kościeliska, 8 bm. Zawodnicy mają do pokonania trasę długości 160 km, w tym sześć górskich premii I kategorii. (paw) PAP/Grzegorz Momot

22-letni kolarz zmarł 5 sierpnia po wypadku, do którego doszło w miejscowości Bełk w powiecie rybnickim, w pierwszej części etapu z Chorzowa do Zabrza. Zawodnik ekipy Lotto Fix All uderzył w betonowy przepust na drodze i na miejscu był reanimowany, a następnie przewieziony do szpitala w Rybniku, gdzie zmarł na stole operacyjnym.

Zastępca prokuratora rejonowego w Rybniku Malwina Pawela-Szendzielorz powiedziała w poniedziałek PAP, że zawodników, którzy byli świadkami wypadku – jechali obok Lambrechta – ustalono na podstawie informacji od organizatora wyścigu.

“Przesłuchiwanie całego peletonu mijało się z celem, zostało wytypowanych kilku kolarzy. Zostali oni przesłuchani w Zakopanem, a jeden z nich w Krakowie” – wyjaśniła prokurator. Zawodników, z udziałem biegłych tłumaczy, przesłuchiwali miejscowi policjanci. Część protokołów trafiła już do prokuratury faksem, śledczy czekają na oryginały.

Jak powiedziała prok. Pawela-Szendzielorz, zeznania kolarzy pozwoliły na pewne ustalenia, ale śledczy ich nie ujawniają do czasu uzyskania kompletu dokumentów. W postępowaniu kluczowe jest ustalenie, dlaczego Lambrecht zjechał z trasy. Na początku śledztwa prokuratura zwróciła się o udostępnienie wszelkich materiałów filmowych, na których zarejestrowano wypadek. Będą one szczegółowo analizowane.

Według przeprowadzonej po wypadku sekcji zwłok, bezpośrednią przyczyną śmierci belgijskiego kolarza był uraz wielonarządowy, w szczególności uraz jamy brzusznej. Prokuratura czeka jeszcze na wyniki badania krwi kolarza. (PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ aj/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here