W 75-lecie zrywu z 1944 r. upamiętniono zdobycie Nordwache

0
345
Warszawa, 03.08.2019. Wiceminister kultury Magdalena Gawin (C) oraz szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski (C-tył), 3 bm. w Warszawie składają kwiaty podczas uroczystości upamiętniających 75. rocznicę zdobycia posterunku żandarmerii niemieckiej Nordwache przez żołnierzy batalionu Armii Krajowej „Chrobry I”. (aldg) PAP/Wojciech Olkuśnik

“Tu w tym miejscu, dokładnie przed 75 laty, powstańcy warszawscy odnieśli jedno z pierwszych zwycięstw. Szturm na Nordwache okazał się tryumfem. Tryumfem, o którym tak marzyli chwytający za broń mieszkańcy Warszawy. Dodał on sił, wzmocnił ducha narodowej walki” – powiedziała podczas uroczystości wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. Dodała też, że przez wiele lat o zwycięskim szturmie na Nordwache pamiętali jedynie powstańcy i ich bliscy.

“A jest to jedno z tych wydarzeń, które powinno głęboko zapaść w pamięci narodu, powinno być czczone z należnym szacunkiem, powinno kształtować postawy młodego pokolenia. Małe zwycięstwa dawały wielką nadzieję, krzepiły duszę Polaków – wówczas i dziś” – podkreśliła Gosiewska.

Wicemarszałek Sejmu zaznaczyła też, że w miejscu, gdzie rozegrały się walki o Nordwache, osiem lat temu otworzyła swoje biuro poselskie. “Poznałam historię Batalionu +Chrobry I+ oraz szczegóły zdobycia Nordwache. Poznawałam nie z książek, opracowań, ale bezpośrednio od uczestników tych wydarzeń” – mówiła Gosiewska, przypominając też, że 31 stycznia umarł ostatni z żyjących zdobywców Nordwache Edward Żółciński ps. Korsarz.

W uroczystości, która rozpoczęła się od odegrania “Mazurka Dąbrowskiego”, wzięli udział powstańcy warszawscy oraz weterani drugiej wojny światowej z innych polskich formacji zbrojnych. Obecni byli również przedstawiciele prezydenta Polski, rządu, parlamentu i władz lokalnych oraz liczni mieszkańcy Warszawy, którzy przybyli także po to, by obejrzeć inscenizację historyczną na temat zdobycia Nordwache i posłuchać koncertu powstańczych piosenek. (PAP)

nno/ drag/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here