Uroczystości Europejskiego Dnia Pamięci o Holokauście Romów

0
207
Brzezinka, 02.08.2019. Ocalała z Auschwitz Eva Fahdi-Pusztai przemawia podczas obchodów Europejskiego Dnia Pamięci o Holokauście Romów, 2 bm. w byłym niemieckim obozie zagłady Auschwitz II-Birkenau. 2 sierpnia przypada 75. rocznica likwidacji tzw. obozu rodzinnego dla Cyganów. Był on częścią obozu Birkenau. Tego dnia Niemcy zgładzili w komorze gazowej 4,3 Romów. (mr) PAP/Jacek Bednarczyk

W piątek w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau odbywają się obchody Europejskiego Dnia Pamięci o Holokauście Romów. Przypadają w dniu rocznicy likwidacji obozu cygańskiego w Birkenau. Nocą z 2 na 3 sierpnia 1944 r. Niemcy zgładzili 4,3 tys. żyjących jeszcze Romów i Sinti.

Fahidi jest węgierską Żydówką, która widziała na własne oczy dramatyczne wydarzenia sprzed 75 lat. “Najmniejsze stworzenie Boga wie, gdy zbliża się śmierć. Ci ludzie wiedzieli, że zostali wypchnięci z baraków do gazu. (…) Krzyczeli, przeklinali, modlili się. Esesmani szczuli na nich psy. Rozpacz była wielka. Dzieci płakały za matkami. One starały się je uspokajać. Wszyscy wiedzieli, że idą do gazu. (…) My, więźniowie, byliśmy sztywni ze strachu” – opowiadała.

Mówiła, że często wspomina tę straszną noc. Za swój obowiązek uważa mówienie o tych wydarzeniach. “Życzę wszystkim mordercom, żeby po kres swojego życia nie słyszeli niczego innego, tylko ten krzyk zgładzonych. Aby czuli strach tych ludzi!” – podkreśliła.

Podczas uroczystości głos zabrała także inna była więźniarka Auschwitz – Romka Else Baker. “Zajęło mi dziesiątki lat, by móc znowu mówić o moim losie. Dopiero w latach 90. XX w. znalazłam siłę, by skontaktować się z Centrum Dokumentacji niemieckich Sinti i Romów w Heidelbergu i opowiedzieć swoją historię. Po raz pierwszy mogłam mówić o strasznych doświadczeniach bez załamania. Nawet dziś jest mi trudno powrócić do Auschwitz. Doświadczyłam na sobie, do czego prowadzą antycyganizm, antysemityzm i rasizm” – mówiła. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ wus/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here