Prezydent Białegostoku: osoby z PiS mogły złamać prawo podczas Marszu Równości

0
136
Białystok, 22.07.2019. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski (C) oraz komendant straży miejskiej w Białymstoku Krzysztof Kolenda (P) i rzecznik prasowy prezydenta Białegostoku Urszula Boublej (L) podczas konferencji prasowej, 22 bm. Prezydent Truskolaski zapowiedział, że zamierza złożyć zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez przedstawicieli PiS w organach władzy samorządowej podczas Marszu Równości w Białymstoku. Według niego, brali oni czynny udział w ustawianiu blokad marszu. (mr) PAP/Artur Reszko

Pierwszy Marsz Równości przeszedł ulicami Białegostoku w sobotę. Przejście uczestników marszu kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci, policja musiała użyć gazu. W stronę uczestników rzucano kamieniami, petardami i butelkami, wykrzykiwano też obraźliwe słowa.

Prezydent Truskolaski podkreślił, że przemoc i pogarda w żadnym wypadku nie mogą być ani akceptowane, ani usprawiedliwiane. “Wyjątkowo bulwersujące wydaje się zaangażowanie w te pożałowania godne ekscesy przedstawicieli PiS w wojewódzkich i miejskich organach władzy samorządowej” – stwierdził.

Wśród przedstawicieli PiS wymienił marszałka województwa Artura Kosickiego, radnego klubu PiS w sejmiku Sebastiana Łukaszewicza, a także p.o. dyrektora gabinetu marszałka Roberta Jabłońskiego oraz radnego miejskiego Henryka Dębowskiego. “Materiały zamieszczone w internecie w sposób jednoznaczny wskazują na ich czynny udział w ustawieniu blokad przeciwko marszowi” – zaznaczył.

“Okazuje się, że te osoby, które powołane zostały, by w imieniu mieszkańców naszego regiony stanowić prawo, biorą czynny udział w jego łamaniu. Jest to w moim odczuciu drastyczne nadużycie demokratycznego mandatu i całkowite zaprzeczenie misji samorządowej” – powiedział prezydent miasta.

W związku z tym – wyjaśnił Truskolaski – czuję się zobowiązany do wystąpienia przeciwko działalności, która, w jego ocenie, “może stać się precedensem do zrujnowania wiarygodności samorządu, jako gwaranta demokracji”. “Zamierzam złożyć zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez wyżej wymienione osoby” – dodał. (PAP)

swi/agzi/wk/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here