W Moskwie zatrzymano 55 osób podczas pikiety w obronie Tatarów krymskich

0
166
epa07643221 Russian national guard servicemen block a street during a protest march in support arrested and now released Meduza's journalist Ivan Golunov suspected in drug keeping and spreading in Moscow, Russia, 12 June 2019. Ivan Golunov, a journalist specialized in corruption cases investigations was arrested by police for drug spreading and later released after a wave of public protests. Ivan Golunov denies the accusation and considers it a provocation caused by his professional activity. EPA/YURI KOCHETKOV Dostawca: PAP/EPA.

Obrońcy praw człowieka powiadomili o co najmniej 55 zatrzymanych uczestnikach demonstracji. Wcześniej organizacja OWD-Info, monitorująca zatrzymania w Rosji, informowała o 42 zatrzymanych. Media niezależne podawały, że około 100 osób przyjechało z Krymu, by poprzeć Tatarów krymskich, których wyroki rozpatruje Sąd Najwyższy.

Do podobnej pikiety doszło w czwartek w Bachczysaraju – przekazała działaczka Lutfije Zadijewa.

Sąd Najwyższy rozpatruje apelacje złożone przez czterech Tatarów krymskich, których w grudniu 2018 roku sąd w Rostowie nad Donem skazał na kary od 9 do 17 lat więzienia. Sąd uznał, że brali oni udział w utworzeniu w Bachczysaraju komórki Partii Odrodzenia Islamskiego. Władze Rosji uznają ten ruch za organizację terrorystyczną. Oskarżeni nie przyznali się do winy; centrum obrony praw człowieka Stowarzyszenia Memoriał uznało ich za więźniów politycznych.

Demonstracja w obronie skazanych odbyła się również w środę na moskiewskim Placu Czerwonym. Policja zatrzymała na niej siedem osób.

Na Ukrainie Partia Odrodzenia Islamskiego nie jest zakazana, w Rosji zaś Sąd Najwyższy zdelegalizował ją w 2003 roku. Po aneksji Krymu w marcu 2014 roku rosyjski wymiar sprawiedliwości zaczął stawiać przedstawicielom Tatarów krymskich zarzuty o przynależność do tego ruchu. Mająca siedzibę w Londynie Partia Odrodzenia Islamskiego (Hizb ut-Tahrir) zabiega o zjednoczenie muzułmanów – jak zaznacza – środkami pokojowymi, w jedno panislamskie państwo. Grupa ta nawołuje do obalenia prozachodnich rządów w krajach arabskich i prorosyjskich w Azji Centralnej. (PAP)

awl/ cyk/ ap/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here