Szef KAS: rynek nielegalnych papierosów w Polsce zmalał prawie o połowę

0
67
Warszawa, 07.11.2018. Baner Krajowa Administracja Skarbowa, 7 bm. (ls/doro) PAP/Leszek Szymański

Jak dodał Walczak, z najnowszych badań Instytutu Almares, z którego danych korzysta Komisja Europejska, wynika, że na koniec zeszłego roku szara strefa nielegalnych papierosów w Polsce wyniosła 11,3 proc., a startowaliśmy w 2016 r. z prawie 20 proc. “To rzeczywiście ogromny skok jakościowy. To pokazuje, że naprawdę osiągnęliśmy historyczny sukces. To dane niezależnego instytutu niezwiązanego z jakąkolwiek agendą rządową, który pracuje na rzecz branży tytoniowej, która nie jest zainteresowana zaniżaniem szarej strefy” – ocenił wiceminister.

Szef Krajowej Administracji Skarbowej dodał, że położenie naszego kraju powoduje, że Polska jest narażona na przemyt. “Staramy się stosować takie metody, które uderzają w źródło problemu, a więc w zorganizowaną przestępczość” – podkreślił.

Jak przypomniał, Polska ma najdłuższą granicę z krajami, w których papierosy są bardzo tanie. “Ten towar może wjechać przemycony na przykład z Federacji Rosyjskiej czy Białorusi. Wreszcie mamy bardzo trudną sytuację na Ukrainie, co niestety powoduje wzrost prób przemytu” – podkreślił. Dodał, że m.in. dzięki nowemu sprzętowi na granicach, w tym skanerom kolejowym – przemyt spadł. (PAP)

rkj/ amac/ skr/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here