Prezydent Duda złożył wieniec przed pomnikiem Rzezi Wołyńskiej w Warszawie

0
92
Warszawa, 11.07.2019. Prezydent Andrzej Duda składa wieniec przed pomnikiem Rzezi Wołyńskiej, 11 bm. w Warszawie, z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa. (aldg) PAP/Tomasz Gzell

“W zeszłym roku hołd ofiarom zbrodni, ludobójstwa na Wołyniu oddaliśmy tam, gdzie były polskie wsie, polskie miasteczka, gdzie ludzie zostali pomordowani, gdzie bardzo często po tamtych straszliwych wydarzeniach nie pozostało dosłownie nic. Stąd to symboliczne złożenie w zeszłym roku wieńca po prostu w polu, gdzie kiedyś były polskie gospodarstwa” – powiedział.

“Jeżeli dzisiaj mówimy o budowaniu relacji pomiędzy naszymi narodami, pomiędzy narodem polskim a ukraińskim, jeżeli dzisiaj mówimy o budowaniu relacji pomiędzy naszymi państwami, a bardzo mocno chcę podkreślić, że chcemy – i mnie ogromnie na tym zależy – żeby te relacje były jak najlepsze, to jedna rzecz jest pewna; potrzebujemy pamięci po to, żeby coś takiego, co wtedy się zdarzyło, nigdy więcej nie powtórzyło się pomiędzy naszymi narodami, naszymi państwami, ale żeby ta pamięć mogła być realizowana i żeby serca, i żal mogły się uspokoić, mogły zostać ukojone” – stwierdził.

Dodał, że aby nie było “złej pamięci, czyli wrogości, potrzebne jest upamiętnienie”. “A warunkiem upamiętnienia jest to, żeby strona ukraińska zgodziła się na przeprowadzenie ekshumacji, po to żeby można było oznaczyć groby, żeby potomkowie znali te miejsca, w które mogą pojechać, gdzie mogą zapalić znicz, złożyć kwiaty, gdzie mogą się pomodlić, gdzie mają miejsce na chwilę refleksji, wspomnienia o swoich bliskich. Te relacje na przyszłość na tym musimy budować” – podkreślił.

Dodał, że prosił o to, podczas spotkania w Brukseli, prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.(PAP)

Wojciech Przylipiak, Daria Porycka

wbp/ dap/ itm/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here