Kanclerz Merkel: dbam o swoje zdrowie

0
86
epa07709900 German Chancellor Angela Merkel speaks at a press conference with Danish Prime Minister Mette Frederiksen (not in the picture) at the Chancellery in Berlin, Germany, 11 July 2019. German Chancellor Angela Merkel and Danish Prime Minister Mette Frederiksen met for bilateral talks. EPA/JENS SCHLUETER Dostawca: PAP/EPA.

“Po pierwsze, mogą państwo wychodzić z założenia, że wiem, jaka odpowiedzialność wiąże się z moim urzędem, i odpowiednio działam w kwestii mojego zdrowia. Po drugie, mogą państwo wychodzić z założenia, że jako człowiekowi zależy mi, żeby być zdrową i dlatego dbam o swoje zdrowie” – oświadczyła Merkel w czwartek na konferencji prasowej.

Postarzające się napady drgawek wywołują zaniepokojenie opinii publicznej stanem fizycznym kanclerz. W środę Merkel miała atak podczas spotkania z premierem Finlandii Anttim Rinnem w Berlinie. Wcześniej do podobnej sytuacji doszło 18 czerwca, kiedy Merkel witała w Berlinie nowego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, a także 27 czerwca w zamku Bellevue, siedzibie prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera, podczas zaprzysiężenia nowej minister sprawiedliwości Christine Lambrecht.

W czwartek podczas uroczystego powitania w Berlinie premier Danii Mette Frederiksen Merkel wysłuchała hymnów państwowych na siedząco. Przed ceremonią specjalnie dla obu szefowych rządów ustawiono dwa krzesła. Niemieckie media podkreślają, że jest to sytuacja “absolutnie nietypowa” i że zasady protokołu zostały pominięte na wyraźne życzenie Merkel.

Dokładna przyczyna powtarzających się przypadków niedyspozycji niemieckiej polityk nie jest znana. Sama kanclerz przekonywała dotychczas, że pierwsza sytuacja w połowie czerwca była spowodowana odwodnieniem i upałami.

Z Berlina Artur Ciechanowicz (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here