Gruzja: Donald Tusk zapewnił o wsparciu UE państw Partnerstwa Wschodniego

0
89
Batumi, Gruzja, 11.07.2019. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk przemawia podczas spotkania, 11 bm. w Batumi z okazji XVI konferencji „Georgia’s European Ways”, w tym roku całkowicie poświęconej 10-leciu Partnerstwa Wschodniego. (aldg) PAP/Wojciech Olkuśnik

Tusk nawiązał do wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina z 2005 r., który uznał, że upadek Związku Sowieckiego był “największą geopolityczną katastrofą” minionego stulecia.

“Dziś w Gruzji chcę głośno i wprost powiedzieć, że upadek Związku Sowieckiego był błogosławieństwem dla Gruzinów, Polaków, Ukraińców, jak i całej Europy Środkowo-Wschodniej” – powiedział szef RE.

Według Tuska, dzięki Partnerstwu Wschodniemu relacje między krajami wchodzącymi w jego skład są jeszcze silniejsze. Wymieniał również obszary wzajemnej współpracy, w tym dotyczące wymiany handlowej, rynku cyfrowego czy kultury.

Podkreślał przy tym, że Partnerstwo Wschodnie nie powstało “przeciwko czemukolwiek”, ale po to, żeby promować wzajemną współpracę, demokratyczne standardy i rządy prawa.

Tusk akcentował również rolę Partnerstwa Wschodniego we wspieraniu stabilizacji, bezpieczeństwa i pokoju w Europie. Wskazywał na potrzebę dalszej współpracy i integracji między UE a członkami Partnerstwa Wschodniego.

“Będziemy nadal włączającą inicjatywą, działającą na rzecz zacieśnienia relacji między UE a wszystkimi sześcioma partnerami (wchodzącymi w skład Partnerstwa Wschodniego – PAP), zapewniając zróżnicowane podejście do każdego partnera, zgodnie z ich własnymi aspiracjami i możliwościami” – mówił szef RE. (PAP)

mro/ az/ bjn/ krap/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here