GIS: w Polsce nie brakuje żadnej szczepionki z kalendarza szczepień

0
76
Warszawa 20.06.2013 Siedziba Głównego Inspektora Sanitarnego. soa PAP/ Jacek Turczyk

“Brakuje szczepionek przeciwko groźnym chorobom, m.in. odrze i wściekliźnie” – donosi czwartkowa “Gazeta Wyborcza”. Według niej w aptekach brakuje także kilkuset leków, m.in. na nadciśnienie, choroby tarczycy, astmę i cukrzycę.

GIS zapewnił PAP, że w Polsce nie brakuje żadnej szczepionki potrzebnej do realizacji kalendarza szczepień. “Polskie dzieci są bezpieczne, a ciągłość szczepień jest zachowana. Ani teraz, ani w ostatnich latach nie było konieczności odraczania jakiegokolwiek szczepienia, chyba że ze względów medycznych” – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.

“Dzięki elektronicznemu systemowi nadzoru mamy szczegółową wiedzę na temat stanów magazynowych” – dodała zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Izabela Kucharska.

Na najnowszym, opublikowanym w piątek przez Ministerstwo Zdrowia wykazie produktów zagrożonych brakiem dostępności, znalazły się 324 produkty. Umieszczane są tam leki, których brakuje w 5 proc. aptek w danym województwie. Preparaty z tej listy nie mogą być wywożone za granicę.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ joz/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here