Rusza trzecia edycja kampanii „Warzywa i owoce – na szczęście”

0
90
Jasionka, 16.11.2018. Stoisko sieci Lewiatan na 3. edycji Kongresu 590 w Jasionce k. Rzeszowa, 16 bm. (dd/dw) PAP/Darek Delmanowicz

Według lekarzy, dietetyków i naukowców, warzywa i owoce powinny być spożywane przynajmniej pięć razy dziennie.

Jak zauważa ekspert ds. żywienia III edycji tej kampanii Agnieszka Piskała-Topczewska, warzywa i owoce mają wiele właściwości odżywczych i są nieocenionym źródłem m.in. witamin, składników mineralnych czy dobroczynnego błonnika pokarmowego, których potrzebujemy do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, w tym do ochrony przed chorobami, utrzymania dobrej formy oraz samopoczucia.

Światowa Organizacja Zdrowia określiła zalecaną, dzienną porcję warzyw i owoców w diecie – 500 g, jako część pięciu regularnych posiłków w ciągu dnia. Do pięciu porcji warzyw i owoców, oprócz produktów w tradycyjnej, surowej formie, wliczyć można również garść suszonych owoców, talerz zupy jarzynowej czy szklankę soku owocowego bądź warzywnego.

Najbardziej wartościowe są jednak świeże warzywa i owoce, a także krótko gotowane w niewielkiej ilości wody lub na parze – wówczas w największym stopniu zachowują one swoją cenną wartość odżywczą – tłumaczy Piskała-Topczewska.

Tegoroczna edycja kampanii „Warzywa i owoce – na szczęście” będzie miała przede wszystkim charakter kulinarny. Pierwsza część kampanii koncentrowała się na budowaniu świadomości na temat wpływu spożywania warzyw i owoców na nasze zdrowie i poczucie szczęścia, w oparciu o wiedzę medyczną, psychologiczną i socjologiczną. Druga miała pokazać, jak wcielać w życie zalecenia dietetyków poprzez zmianę nawyków żywieniowych.

Kampania potrwa do końca stycznia 2020 r. (PAP)

awy/ pad/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here