KCNA: uwolniony Australijczyk parał się “szpiegostwem” w Korei Płn.

0
205
epa07695177 Australian Alek Sigley (2-R) smiles as he arrives at Haneda International airport in Tokyo, Japan, 04 July 2019. The 29-year-old student has been released after being detained for a week in North Korea. EPA/FRANCK ROBICHON Dostawca: PAP/EPA.

Alek Sigley, przetrzymywany od 25 czerwca do czwartku rano, był aktywnym użytkownikiem mediów społecznościowych i regularnie współpracował w czasie swego pobytu w Korei Płn. z międzynarodowymi organizacjami medialnymi, w tym z amerykańskim portalem NK News.

“Dochodzenie ujawniło, że z poduszczenia NK News i innych antykoreańskich (anty-KRLD) mediów przekazał kilka razy dane i zdjęcia, które zbierał i analizował przeczesując Pjongjang i wykorzystując legitymację studenta zagranicznego” – podała KCNA.

W swoim ostatnim poście, z 30 kwietnia, Sigley opisuje według internetowej strony NK News, czego z okazji obiadów doświadczył w Pjongjangu.

“Tych sześć artykułów, które Alek opublikował, to wszystko” – wyjaśnia NK News rozmiary współpracy z Australijczykiem. Jako fałszywe oświadczenie odrzucamy “pomysł, że teksty te, publikowane jawnie pod jego własnym imieniem i nazwiskiem między styczniem br. a kwietniem, mają antypaństwowy charakter” – napisał w oświadczeniu Chad O’Carroll, prezes Korea Risk Group wydającego NK News.

Biegle władający językiem koreańskim Sigley studiował literaturę koreańską na Uniwersytecie Kim Ir Sena w Pjongjangu. Był również przewodnikiem wycieczek zachodnich turystów odwiedzających totalitarną Koreę Płn.

KCNA podała, że Sigley przyznał się do swoich “działań szpiegowskich” i kilkakrotnie za nie przepraszał.

W piątek Sigley poinformował, że – bezpieczny i zdrowy – jest w Tokio i zamierza wrócić do normalnego życia. Nie wypowiadał się na temat przyczyn zatrzymania go w Korei Płn. ani tego, co się mu się przydarzyło w Pjongjangu. (PAP)

klm/ mc/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here