USA domagają się zwołania sesji Rady Gubernatorów MAEA nt. Iranu

0
238
epa07688444 US President Donald J. Trump (2-L) delivers remarks to members of the news media, beside US Vice President Mike Pence (L) and US Secretary of Health and Human Services Alex Azar (3-L), while participating in a signing ceremony, in the Oval Office of the White House in Washington, DC, USA, 01 July 2019. US President Donald J. Trump signed H.R. 3401 - emergency funding to address the humanitarian crisis at the border. EPA/MICHAEL REYNOLDS Dostawca: PAP/EPA.

Powołując się na dyplomatów, Reuters pisze, że spotkanie odbędzie się prawdopodobnie w najbliższą środę.

W poniedziałek szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif poinformował, że irańskie zapasy nisko wzbogaconego uranu przekroczyły limit 300 kg ustalony w porozumieniu światowych mocarstw (USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy) z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego.

Tego samego dnia MAEA potwierdziła tę informację, a w środę prezydent Iranu Hasan Rowhani ogłosił, że od niedzieli, 7 lipca, jego kraj będzie zwiększał wzbogacanie uranu do takiego poziomu, jaki będzie mu potrzebny.

Prezydent Donald Trump wycofał USA w 2018 roku z paktu nuklearnego z Iranem, jednak pozostałe mocarstwa, które sygnowały te umowę, chcą ją utrzymać w mocy. Jest to bardzo trudne, bo Waszyngton nałożył sankcje na Iran i grozi takimi retorsjami wszystkim krajom i podmiotom, które tych ograniczeń nie będą respektować.

Administracja Trumpa chce odciąć Iran od światowego systemu finansowego i uniemożliwić mu eksport ropy. Europejskie państwa, które są stronami umowy, przekonywały jak dotąd Teheran, że zdołają obejść amerykańskie zakazy.

W środę Rowhani zagroził, że jeśli pozostali sygnatariusze porozumienia nuklearnego nie spełnią obietnic, to Iran uruchomi ponownie swój program nuklearny. (PAP)

fit/ mc/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here