Rosja odrzuca odpowiedzialność za zerwanie traktatu INF

0
167
epa07695633 Russian President, Vladimir Putin, during a joint press conference with Italian Prime Minister Giuseppe Conte (not seen) at the end of their meeting in the courtyard of Chigi Palace in Rome, Italy, 04 July 2019. Putin arrived for a one-day visit to Vatican and Rome and to meet with the Pope and Italian leaders. EPA/MAURIZIO BRAMBATTI Dostawca: PAP/EPA.

„Na kolejnym posiedzeniu Rady Rosja-NATO 5 lipca w centrum dyskusji znalazła się sytuacja w sferze bezpieczeństwa w Europie w kontekście zapowiedzianego wyjścia USA z INF 2 sierpnia. Zwróciliśmy uwagę, że próby przerzucenia na Rosję odpowiedzialności za zerwanie INF są pozbawione podstaw” – napisano w oświadczeniu.

Strona rosyjska zaakcentowała realne zagrożenie dalszego zaostrzania „sytuacji wojskowo-politycznej w Europie” i zwróciła uwagę na „konieczność zachowania powściągliwości” – dodano.

„Potwierdziliśmy, że planując środki na rzecz zabezpieczenia interesów bezpieczeństwa wojskowego Rosji w kontekście wyjścia USA z INF nie zamierzamy rozmieszczać odnośnego uzbrojenia w Europie i innych regionach, gdzie na razie nie będą rozlokowywane amerykańskie rakiety średniego i dalekiego zasięgu” – napisano w oświadczeniu.

Jak dodano, strona rosyjska wezwała kraje NATO do złożenia analogicznych zapewnień.

Szef NATO Jens Stoltenberg powiedział wcześniej po posiedzeniu Rady NATO-Rosja, że nie usłyszał na nim nic, co wskazywałoby na powrót do przestrzegania układu przez Moskwę. “Nie dostrzegamy żadnego znaku, by Rosja była gotowa do powrotu do przestrzegania traktatu INF. Problemem są nowe pociski średniego zasięgu, które mogą przenosić głowice nuklearne, co jest jasnym złamaniem traktatu INF” – oznajmił na konferencji prasowej w Brukseli. (PAP)

mw/ az/ bjn/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here