Jerzy Kwieciński: na “program windowy” przeznaczymy w tym roku 4 mln zł

0
338
Warszawa, 01.07.2019. Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński (C) i prezes zarządu BGK Beata Daszyńska-Muzyczka (L) podczas konferencji "Amnestia dla więźniów czwartego piętra" nt. "Nowa inicjatywa dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami w programie #DostępnośćPlus", 1 bm. w siedzibie resortu w Warszawie. (mr) PAP/Jakub Kamiński

Jak poinformował na konferencji szef resortu, od jesieni tego roku wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe a także m.in samorządy będą mogły wystąpić o udzielnie niskooprocentowanej pożyczki na montaż wind z możliwością częściowego umorzenia.

Budżet programu w 2019 roku, czyli w okresie pilotażu, wyniesie 4 miliony złotych. Pieniądze – jak powiedział Kwieciński – pochodzą ze spłat pożyczek unijnych na zakładanie działalności gospodarczych w latach 2007-2013 w ramach programu Kapitał Ludzki.

“Dzisiejsza umowa to dopiero początek. Wkrótce kwota ta zwiększy się wielokrotnie. Zakładamy, że w ciągu najbliższych pięciu, sześciu lat tylko ze zwrotów środków europejskich będziemy dysponować prawie 120 milionami złotych” – zapowiedział minister inwestycji. Dodał, że zaproponowany instrument ma charakter tymczasowy. “Ustawa o dostępności, która trafiła właśnie do Sejmu przewiduje uruchomienie Funduszu Dostępności, który stworzy warunki dla uruchomienia kolejnych 320 milionów złotych z budżetu państwa w perspektywie 10 lat oraz około 400 milionów z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych w tym samym czasie” – poinformował.

Pieniądze z pożyczek będzie można też przeznaczyć na likwidację zbędnych schodków, montaż uchwytów i poręczy oraz mechanizmy otwierania drzwi i okien. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ drag/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here