Min. Gróbarczyk: w ciągu miesiąca plany dot. budowy promu w Szczecinie

0
243
Bydgoszcz, 18.06.2019 Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk () przemawia podczas ogólnopolskiej konferencji prasowej pod hasłem "Stop Suszy", 18 bm. w Bydgoszczy. Na konferencji minister Gróbarczyk przedstawił informacje na temat Programu Rozwoju Retencji. (aldg) PAP/Tytus Żmijewski

Stępkę pod budowę pierwszego promu samochodowo-pasażerskiego (ro-pax) położono w szczecińskiej stoczni w czerwcu 2017 roku. W połowie października 2017 r. Polska Żegluga Bałtycka oraz Morska Stocznia Remontowa Gryfia podpisały w Kołobrzegu zlecenie wykonania projektu technicznego nowej jednostki; został też odebrany przez armatora projekt kontraktowy. Do tej pory jednak statek nie wyszedł poza prace projektowe.

Minister przypomniał, że prom ma być budowany w ramach programu Batory. “Mając opóźnienia w budowie promu chcę zapewnić, że cały program Batory będzie realizowany i będzie on programem podstawowym dla polskich stoczni” – zaznaczył.

Gróbarczyk zapewnił, że “prace przy budowie promu idą do przodu”. Przyznał, że na razie są to prace projektowe, ale w ciągu miesiąca przedstawimy “twardy harmonogram dalszych prac”.

Jak mówił, jest już “właściciel odpowiedzialny za realizację tych zadań”. Wskazał, że chodzi o Pawła Brzezickiego, który od maja br. jest prezesem Funduszu Rozwoju Spółek. Fundusz ten jest właścicielem Stoczni Szczecińskiej oraz szczecińskiej Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia, w której ma powstać nowy prom dla Polskiej Żeglugi Morskiej.

“Zapewniono mnie, że w ciągu kilku tygodni będziemy gotowi do określenia, kiedy rozpoczną się prace na pochylni. Obecnie trwają uzgodnienia, które będą w 100 proc. wiążące” – zaznaczył. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ pad/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here