Rosyjska Duma Państwowa przyjęła ustawę o wstrzymaniu układu INF

0
86
epa06719242 General view of a session at the State Duma, lower house of Russian Parliament, as former Russian Prime Minister and candidate for premier post Dmitry Medvedev speaks in Moscow, Russia, 08 May 2018. Russian State Duma considers appointment of Dmitry Medvedev as Russian Prime Minister. Medvedev was nominated for another term as the head of government by President Putin shortly after Putin's inauguration on 07 May 2018. EPA/YURI KOCHETKOV Dostawca: PAP/EPA.

“Podejmujemy tę decyzję, kierując się koniecznością obrony naszych interesów narodowych. Stany Zjednoczone Ameryki zadecydowały w trybie jednostronnym o wstrzymaniu obowiązywania układu” – powiedział po głosowaniu przewodniczący Dumy Wiaczesław Wołodin. Zarzucił USA, że naraziły w ten sposób na ryzyko “cały system bezpieczeństwa globalnego”. USA zarzucają Rosji naruszanie układu.

Zgodnie z ustawą, która wejdzie w życie w dniu publikacji, Rosja wstrzymuje obowiązywanie INF. Projekt musi przyjąć jeszcze wyższa izba parlamentu, Rada Federacji. Według agencji TASS może to nastąpić 26 czerwca.

Na posiedzeniu Dumy obecny był wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow, który podkreślił, że chodzi o wstrzymanie udziału Rosji w układzie, a nie o wycofanie się z porozumienia. W ustawie zapisano, że prezydent Rosji ma prawo do wznowienia obowiązywania układu.

Za przyjęciem dokumentu opowiedziały się zgodnie wszystkie frakcje w Dumie. “Dziś jest radosny dzień” – mówił szef populistyczno-nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) Władimir Żyrinowski. Wezwał on do wycofania się ze wszystkich porozumień, które osłabiają pozycję Rosji. (PAP)

awl/ akl/ mal/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here