Premier o ustawie antylichwiarskiej-to usuwanie pułapek zastawianych na obywateli

0
93
Warszawa, 18.06.2019. Premier Mateusz Morawiecki przed posiedzeniem rządu, 18 bm. w Warszawie. Udoskonalenie obecnego modelu upadłości konsumenckiej oraz wprowadzenie zmian korzystnych dla osób zadłużonych oraz wierzycieli to główne założenia projektu nowelizacji Prawa upadłościowego, którym ma zająć się rząd. (kf/sko) PAP/Paweł Supernak

Na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów rząd przyjął projekt tzw. ustawy antylichwiarskiej, zakładający m.in. od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia za żądanie kosztów dodatkowych dwukrotnie wyższych niż maksymalne koszty wynikające z umowy pożyczki.

Na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier przekonywał, że projekt ten ma zapobiegać “naużywaniu silnej pozycji firm pożyczkowych, kredytowych wobec słabszych konsumentów, słabszych obywateli po prostu”. Jak dodał, bardzo często są to seniorzy i emeryci.

“Ale nie tylko – to są ludzie, których bieżące potrzeby są wykorzystywane do tego, żeby narzucać różnego rodzaju opłaty i odsetki, których inaczej nie da się określić niż drakońskie” – mówił premier.

“Ta ustawa to jest usuwanie pułapek zakładanych bardzo często na obywateli, nieświadomych tego, w jakiego typu relacje kredytobiorca – kredytodawca wchodzą, i dlatego ten łączny pułap odsetek na poziomie obowiązującym ustawowo, ale także kosztów pozaodsetkowych” – wskazywał premier. Dodał, że teraz pożyczki są wyliczane na podstawie najrozmaitszych zasad.

Projekt przewiduje karę więzienia od trzech miesięcy do pięciu lat dla każdego, kto “w zamian za udzielone osobie fizycznej świadczenie pieniężne wynikające m.in. z umowy pożyczki, żąda od niej zapłaty kosztów dodatkowych dwukrotnie wyższych niż maksymalne lub żąda od niej zapłaty odsetek w stopie dwukrotnie wyższej niż maksymalna”.

Limitem 45 proc. w skali roku mają być objęte umowy zakupów ratalnych, a także tzw. chwilówek. (PAP)

sno/ emi/ kub/ wus/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here