Londyn: dwaj Polacy skazani m.in. za zachęcanie do zamordowania księcia Harry’ego

0
72
epa06959999 An armoured police vehicle carrying defendant Salih Khater leaves City of Westminster Magistrates court in London, Britain, 20 August 2018. Khater appeared at the court charged with attempted murder of members of the public and police after driving his car into a group of cyclists and police and crashing into barriers outside the Houses of Parliament on 14 August. EPA/WILL OLIVER Dostawca: PAP/EPA.

Sz. został skazany na cztery lata i trzy miesiące więzienia dla młodocianych przestępców, a urodzony w Wielkiej Brytanii D.-K. na 18 miesięcy uczestnictwa w programie zakładającym krótkotrwałe pozbawienie wolności, a następnie ograniczenie wolności i resocjalizację pod ścisłą kontrolą specjalistów z zakładu poprawczego.

Nastolatkowie byli zaangażowani w działalność neonazistowskiej grupy Sonnenkrieg Division, która m.in. wychwalała norweskiego masowego mordercę Andersa Breivika oraz Adolfa Hitlera, a także wzywała do egzekucji białych kobiet, umawiających się z niebiałymi mężczyznami.

Sz. miał m.in. stworzyć obrazek przedstawiający księcia Harry’ego na tle swastyki z pistoletem przy głowie i rozpryskaną krwią, z podpisem odnoszącym się do zarzutów o “zdradę rasy”. Materiał został opublikowany ledwie kilka miesięcy po ślubie wnuka królowej Elżbiety II z Markle.

Telewizja BBC, która w 2018 roku ujawniła istnienie Sonnenkrieg Division, poinformowała, że Sz. używał fałszywego konta w mediach społecznościowych, na którym publikował materiały nawołujące do “systematycznej rzezi” kobiet oraz gwałtów na dzieciach.

19-latek był też w posiadaniu dokumentów zawierających instrukcje budowy ładunków wybuchowych oraz przeprowadzenia ataków terrorystycznych.

Nadinspektor Martin Snowden z prowadzącej śledztwo jednostki antyterrorystycznej podkreślił, że obaj “jasno postrzegają siebie jako lepszych od większości społeczeństwa i czują obowiązek wyrażania swoich poglądów”. Podkreślił, że ich działalność mogła doprowadzić do eskalacji przemocy i ataków terrorystycznych. (PAP)

jakr/ ulb/ mal/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here