Do paźd. UE odkłada decyzję ws. rozmów akcesyjnych z Macedonią Płn. i Albanią

0
73
epa07506173 People wave flags of North Macedonia, Albania and the EU during the central electoral rally of the ruling Social Democratic Union of Macedonia party (SDSM) for the Presidential election in front of the EU information center in Skopje, North Macedonia, 14 April 2019. The coalition between the ruling SDSM and DUI will run in the upcoming Presidential election with Professor Stevo Pendarovski who is a candidate for the President of the Republic of North Macedonia for the second time. The first round of the election is scheduled for 21 April 2019. EPA/GEORGI LICOVSKI Dostawca: PAP/EPA.

“Udało się przyjąć konkluzje Rady ds. Ogólnych w sprawie rozszerzenia, co samo w sobie jest pozytywnym sygnałem, bo w ostatnich latach mieliśmy problemy i bardzo duże ryzyka nieprzyjęcia żadnego dokumentu w tej sprawie. Polska opowiadała się za tym, żeby był on jak najbardziej ambitny” – powiedział dziennikarzom po zakończeniu obrad w Luksemburgu wiceszef MSZ Konrad Szymański.

Pod koniec maja Komisja Europejska oceniła, że Albania i Macedonia Północna przeprowadziły reformy, szczególnie w obszarach określonych przez Radę w czerwcu 2018 r. jako kluczowe, dlatego Rada UE powinna podjąć decyzję o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych. W UE nie ma jednak co do tego zgody. Wątpliwości mają Francja, Holandia, Dania i Hiszpania.

“Od bardzo wielu lat mamy do czynienia z utrzymującymi się ograniczeniami politycznymi w niektórych państwach członkowskich, które przekładają się na trudności w realizacji procesu rozszerzenia” – zauważył Szymański.

Decyzja ministrów nie przesądza, że w październiku państwa UE zgodzą się na otwarcie negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną, ale otwierają drogę do takiego postanowienia. Opierać się ono ma na kryteriach uzgodnionych przez całą UE. (PAP)

stk/ jo/ kar/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here