Prezydent Duda w USA: chcemy być silnym hubem dostaw gazu do Europy

0
201
Houston, USA, 14.06.2019. Prezydent RP Andrzej Duda (2L) podczas spotkania z przedstawicielami amerykańskich firm energetycznych, 14 bm. w Houston. W spotkaniu z prezydentem udział wzięli przedstawiciele: Westinghouse, Bechtel Oil, World Fuel Services, Excelerate Energy. Byli też reprezentanci firm: Tellurian, Sempra LNG, Cheniere, GE, Venture Global, Quantum Energy oraz GHP. (mr) PAP/Leszek Szymański

W piątek rano czasu lokalnego prezydent spotkał się w Houston w Teksasie z przedstawicielami amerykańskich firm energetycznych, które zajmują się wydobywaniem i eksportowaniem gazu skroplonego (LNG) m.in. do Polski z Teksasu i Luizjany. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele: Westinghouse, Bechtel Oil, World Fuel Services, Excelerate Energy. Byli też reprezentanci firm: Tellurian, Sempra LNG, Cheniere, GE, Venture Global, Quantum Energy oraz GHP.

Duda poinformował, że podczas spotkania rozmawiano “o tym, jaka jest sytuacja w Polsce, jakie są realia”. “Rozmawialiśmy o zawartych kontraktach oraz o przyszłości” – dodał.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że w piątek odwiedzi jeszcze Sabine Pass – gazoport firmy Cheniere, zlokalizowany u ujścia rzeki Sabine do Zatoki Meksykańskiej na granicy Teksasu z Luizjaną, skąd – jak mówił – gaz wysyłany jest m.in. do Polski. Duda spotka się tam z ministrem energetyki USA Rickiem Perrym.

“Będziemy rozmawiali na temat współpracy polsko-amerykańskiej także i w tym zakresie” – zapowiedział.

Pytany przez dziennikarzy, czy podczas wizyty w Sabine Pass przewiduje podpisanie jakichś umów, Duda zaprzeczył. Dodał, że umowy zostały podpisane dwa dni wcześniej w Waszyngtonie.

PGNiG podał w środę, że kupi w USA więcej LNG. Polska spółka zakontraktowała 1,5 mln ton skroplonego gazu rocznie więcej przez 20 lat od firmy Venture Global z planowanego terminala eksportowego Plaquemines LNG. (PAP)

rbk/ akl/ kar/ je/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here