Papież Franciszek: kryzys klimatyczny wymaga działania tu i teraz

0
163
epa07626810 Pope Francis leads the weekly general audience in Saint Peters Square, Vatican City, 05 June 2019. EPA/ETTORE FERRARI Dostawca: PAP/EPA.

Drugi rok z rzędu Franciszek spotkał się z reprezentantami sektora naftowo-gazowego i mówił im o wyzwaniach, jakie stanowi coraz większe zanieczyszczenie środowiska. Do rozmowy tej doszło tuż po piątej rocznicy publikacji jego społeczno-ekologicznej encykliki “Laudato si'”.

W czasie spotkania w siedzibie Papieskiej Akademii Nauk w Ogrodach Watykańskich Franciszek położył nacisk na znaczenie paryskiego porozumienia klimatycznego. Podkreślił, że najbardziej z powodu obecnego kryzysu cierpią najbiedniejsi.

Papież, który w kwietniu rozmawiał z nastoletnią szwedzką aktywistką Gretą Thunberg, stwierdził: “Młodzież domaga się zmian” i – jak przyznał – “ma rację”.

Uczestnikom watykańskiego sympozjum pod hasłem “Transformacja energetyczna i ochrona naszego wspólnego domu” Franciszek mówił: “Obecny kryzys ekologiczny, zwłaszcza zmiany klimatyczne zagrażają przyszłości rodziny ludzkiej. Zbyt długo zbiorowo lekceważyliśmy rezultaty analiz naukowych”.

“Wobec kryzysu klimatycznego musimy podjąć stosowne decyzje, by uniknąć popełnienia wielkiej niesprawiedliwości wobec biednych i przyszłych pokoleń” – oświadczył papież. Jak zauważył, pokolenia te odziedziczą “bardzo zdewastowany świat”.

Apelując o pilne podjęcie działań w obronie klimatu papież powiedział: “Nie możemy sobie pozwolić na luksus czekania, aż inni się zgłoszą, by to zrobić ani na to, by nadać priorytet krótkofalowym korzyściom ekonomicznym”. (PAP)

sw/ ap/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here