Wall Street Journal: zabity brat przyrodni Kim Dzong Una był informatorem CIA

0
61
epa05792910 A South Korean man watches TV showing breaking news about the alleged assassination of North Korean leader Kim Jong-un's half-brother, at a home in Pyeongchang, Gangwon-do, South Korea, 14 February 2017. According to South Korean media reports on 14 February 2017, Kim Jong Nam, the half-brother of North Korean leader Kim Jong-un, has apparently been assassinated by unknown persons at the Kuala Lumpur airport. He reportedly immigrated to China in 1995, and has since then lived there under Chinese protection. EPA/JEON HEON-KYUN Dostawca: PAP/EPA.

Według gazety, która w opublikowanym w poniedziałek (czasu lokalnego) artykule powołuje się na bliżej nieokreśloną “osobę zaznajomioną ze sprawą”, Kim Dzong Nam kilkakrotnie spotykał się z agentami CIA. Gazeta przyznaje jednak, że wiele szczegółów na temat powiązań członka północnokoreańskiej rodziny rządzącej z CIA pozostaje niejasna.

“Kilku byłych przedstawicieli władz USA uważało, że brat przyrodni (Kim Dzong Una), który od lat żył poza Koreą Północną i nie miał w Pjongjangu własnego zaplecza politycznego, prawdopodobnie nie był w stanie dostarczać szczegółowych informacji o wewnętrznych mechanizmach (władzy) w słynącym ze skrytości państwie” – napisał “WSJ”.

Według tych osób Kim Dzong Nam niemal na pewno pozostawał w kontakcie ze służbami bezpieczeństwa innych krajów, zwłaszcza Chin.

Rola Kim Dzong Nama jako informatora CIA wspomniana jest w nowej książce poświęconej przywódcy Korei Płn. pt. “The Great Successor” pióra dziennikarki “Washington Post” Anny Fifield. Autorka pisze w niej, że Kim Dzong Nam zazwyczaj spotykał się z przedstawicielami CIA w Singapurze i Malezji.

W książce można też przeczytać, że nagrania z kamer monitoringu z ostatniego przed śmiercią pobytu Kim Dzong Nama w Malezji pokazują go w hotelowej windzie w towarzystwie wyglądającego na Azjatę mężczyzny, rzekomo agenta USA. W plecaku Kim Dzong Nama miało znajdować się wówczas 120 tys. dolarów w gotówce, być może zapłata za współpracę z amerykańskim wywiadem.

Kim Dzong Nam zginął w lutym 2017 roku w hali odlotów na lotnisku w Kuala Lumpur. (PAP)

akl/ kar/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here