Szef MON: Polska wkrótce dołączy do elitarnego grona posiadaczy samolotów F-35

0
63
epa07590213 F-35B aircraft pass on a runway after landing at the Akrotiri Royal air forces base near city of Limassol, Cyprus, 21 May 2019. Six F35-B Lightning warplanes, Britain's newest fighter, arrived at a British air base on Cyprus to carry out training and a systems test in the aircraft's first overseas deployment. EPA/Petros Karadjias / POOL Dostawca: PAP/EPA.

W poniedziałek szef MON rozpoczął wizytę w USA i odwiedził bazę sił powietrznych Eglin, gdzie m.in. zapoznał się z programem rozwojowym F-35 – samolotów najnowszej V generacji.

“Jesteśmy zaawansowani, jeśli chodzi o proces pozyskiwania tego najnowocześniejszego sprzętu – myśliwców F-35. To jest duży przełom, jeśli chodzi o zdolności bojowe polskich sił powietrznych. To jest wyzwanie, ale to jest taki element, który z cała pewnością będzie odstraszał potencjalnego agresora” – poinformował szef MON w komunikacie przekazanym PAP.

Minister przypomniał, że pod koniec maja br. Polska wysłała zapytanie ofertowe w sprawie zakupu 32 samolotów F-35A. “Jesteśmy już w procesie, złożyliśmy jako MON list ofertowy i odbyło się już kilka spotkań pomiędzy ekspertami Sił Powietrznych Polski i Stanów Zjednoczonych. A więc rozmawiamy, jestem dobrej myśli, że szybko zakończymy ten proces” – dodał Błaszczak.

Jak zaznaczył minister, kończy się era postsowieckiego sprzętu wykorzystywanego przez siły powietrzne Polski, a rozpoczyna się era sprzętu piątej generacji, a więc najnowocześniejszego. Minister dodał, że zależy mu na tym, by polscy piloci, którzy należą do światowej czołówki, dysponowali skutecznym i bezpiecznym sprzętem.

“Planowany zakup myśliwców F-35 wpisuje się w tworzenie całego systemu, który odstrasza potencjalnego przeciwnika. Wcześniej podpisałem umowy na zakup systemów Patriot i Himars” – powiedział szef MON. (PAP)

mhr/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here