Rząd przyjął założenia do przyszłorocznego budżetu

0
172
Warszawa, 11.06.2019. Premier Mateusz Morawiecki (C) i członkoiwe Rady Ministrów, przed posiedzeniem rządu, 11 bm. w KPRM w Warszawie. Rząd zajmie się m.in. projektem założeń budżetu państwa na 2020 r. (mr) PAP/Tomasz Gzell

Rzecznik rządu Piotr Mueller pytany o to, czy założenia do projektu budżetu przyjęte przez rząd są inne niż zaproponowane wcześniej, powiedział: “W tym zakresie wszystkie postulaty, które były przedstawiane w projektach, zostały na tym samym poziomie”.

Centrum Informacyjne Rządu podało, że Rada Ministrów przyjęła we wtorek założenia do projektu budżetu państwa na 2020 r., przygotowane przez ministra finansów.

“Przyjęto, że w latach 2019 i 2020 realne tempo wzrostu PKB w Polsce wyniesie odpowiednio: 4,0 proc. oraz 3,7 proc. Podobnie, jak miało to miejsce w 2018 r., oczekiwany jest dalszy wzrost udziału inwestycji w PKB, m.in. w związku z rosnącym wykorzystaniem funduszy z bieżącej perspektywy finansowej Unii Europejskiej (…). Przyjęto, że tempo wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w latach 2019-2020 wyniesie odpowiednio: 1,8 proc. i 2,5 proc.” – napisano w komunikacie CIR.

Rząd przyjął też “propozycję średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na rok 2020 oraz informację o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok 2020”.

Na potrzeby projektu budżetu przyjęto “średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej – 106,0 proc. w ujęciu nominalnym (oznacza to, że wynagrodzenia w 2020 r. nie będą automatycznie waloryzowane jednym wskaźnikiem).” (PAP)

Autor: Marcin Musiał, Aneta Oksiuta

mmu/ aop/ pad/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here