Podniesiono wrak statku, który zatonął w Budapeszcie

0
75
epa07640723 A crane places the wreckage of the sightseeing boat on a transporting barge at Margaret Bridge, the scene of the fatal boat accident in Budapest, Hungary, 11 June 2019. A sightseeing boat carrying 33 South Korean tourists and two Hungarian staff crashed into a large river cruise ship and sank in the River Danube on 29 May. Seven tourists survived, twenty people died, eight persons are still missing. At least four bodies have been recovered from the shipwreck, according to reports. EPA/Balazs Mohai HUNGARY OUT Dostawca: PAP/EPA.

Gal oświadczył, że statek Hableany został umieszczony na barce i zostanie teraz przetransportowany do przystani na Csepel, gdzie zostanie dokładnie zbadany przez specjalistów i policję z udziałem przedstawicieli prokuratury.

Rzecznik oznajmił, że we wtorek znaleziono we wraku ciała czterech osób, których identyfikacja trwa. „Na postawie dostępnych obecnie informacji mogę powiedzieć, że wśród zmarłych są kapitan statku z węgierskim obywatelstwem oraz jedyne dziecko, które znajdowało się w południowokoreańskiej grupie” – powiedział.

Podkreślił, że nadal poszukiwanych jest czworo pasażerów statku, których uznano za zaginionych. „Policja podwoiła liczbę funkcjonariuszy uczestniczących w poszukiwaniu zaginionych” – dodał.

Operacja podnoszenia wraku trwała od rana. Kilkakrotnie robiono przerwy i odpompowywano z wnętrza wodę.

Statek wycieczkowy Hableany zatonął w ciągu kilku sekund po zderzeniu z o wiele większym statkiem Viking Sigyn w ulewnym deszczu i po zmroku.

Pośród 35 osób, które znajdowały się na pokładzie, siedem udało się uratować. Ciała 24 ofiar wyłowiono w okolicach miejsca tragedii oraz w innych miejscach wzdłuż Dunaju.

Operację ratunkową i dostęp do wraku utrudniał wcześniej wysoki stan wody na Dunaju oraz szybki nurt i niemal zerowa widoczność. Wrak spoczywał na głębokości 9 metrów.

Ukraiński kapitan należącego do szwajcarskiego armatora statku-hotelu został aresztowany jako podejrzany.

Gal powiedział, że jest to obecnie jedyny podejrzany w sprawie.

Zatonięcie statku Hableany to największa tego rodzaju katastrofa na Dunaju od 50 lat.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here