Krajowy Rejestr Długów: długi firm wobec ubezpieczycieli wzrosły do 161 mln zł

0
165
Przemyśl, 03.03.2015. Pieniądze i kalkulator, 3 bm. PAP/Darek Delmanowicz (dd/mgut)

Jak wyliczono, najwięcej zadłużonych przedsiębiorstw pochodzi z województwa mazowieckiego (6 112). Ich zaległości wobec ubezpieczycieli wynoszą 34,5 mln zł. Na drugim miejscu plasuje się Śląsk z długiem ponad 21,4 mln zł, a na trzecim jest Wielkopolska (18 mln zł).

Najmniej rzetelnymi płatnikami składek, jak wskazuje Rejestr, są właściciele najmniejszych przedsiębiorstw. Blisko 60 proc. zobowiązań firmowych to długi wygenerowane przez jednoosobowe działalności gospodarcze. 30 proc. długów ubezpieczeniowych należy do spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, zaś pozostała część zadłużenia pochodzi od spółek akcyjnych, komandytowych, jawnych i cywilnych.

Zdaniem ekspertów Rejestru niska rzetelność płatnicza najmniejszych przedsiębiorstw wynika m.in. z ich słabej kondycji finansowej.

Jdnoosobowe działalności gospodarcze to najliczniejsza grupa firm w naszym kraju, dlatego przeważają także w gronie dłużników.

Inne przyczyny niepłacenia to, jak wskazuje KRD, niekompletne dokumenty i nieznajomość ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Najbardziej zadłużoną branżą jest transport. Przewoźnicy są winni ubezpieczycielom ponad 63,5 mln zł. Na drugim miejscu znajdują się firmy handlowe z długiem powyżej 23,3 mln zł, dalej – budowlane (14,5 mln zł), usługowe (9,9 mln zł), przemysłowe (9,1 mln zł), finansowe (3,9 mln zł) i gastronomiczne (2,3 mln zł).

Średnie zadłużenie z tytułu nieopłaconej składki ubezpieczeniowej wynosi 5 tys. 381,90 zł, a maksymalne 2 mln 097 tys. 995,50 zł. Dłużnikiem rekordzistą jest w tym przypadku katowicka spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. (PAP)

maja/ skr/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here