IMGW: ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dla wszystkich województw

0
80
Warszawa, 05.06.2019. Kurtyna wodna na Placu Zamkowym. W związku z zapowiadanymi upałami sięgającymi powyżej 30 stopni Celsjusza, urząd miasta postanowił uruchomić, 5 bm. w Warszawie kurtyny wodne. Takie obiekty znajdziemy w dziewięciu miejscach w stolicy. (aldg) PAP/Paweł Supernak

Na pozostałym obszarze temperatura maksymalna w dzień może wynieść nawet 33 stopnie.

Instytut wydał alerty w poniedziałek rano. Dotyczyły one pierwotnie 11, a następnie 13 województw. Po aktualizacji wydanej tuż po godz. 12 zakres ich obowiązywania rozszerzono na wszystkie 16 województw. Jedyne obszary nieobjęte żadnym alertem to tereny górskie na południu województw podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego.

Alert drugiego stopnia wydano dla województw: opolskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, dolnośląskiego (bez południowej części), podlaskiego (zachodnia część) oraz podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego (bez południowej części), a także warmińsko-mazurskiego i lubelskiego (bez wschodniej części).

W dzień temperatura maksymalna w miejscach objętych ostrzeżeniami wyniesie od 29 do 33 st. W nocy będzie spadać do 17-20 st. Zgodnie z prognozami ostrzeżenia mają obowiązywać co najmniej do środy do godz. 20.

W południowych powiatach Dolnego Śląska oraz wschodnich woj. podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i lubelskiego obowiązują z kolei alerty stopnia pierwszego. Tam maksymalna temperatura osiągnie od 29 do 33 st., a w nocy 16-18 st.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, by w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić – jeśli nie ma takiej potrzeby – z domu oraz unikać wysiłku fizycznego. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy. Nie można zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętym samochodzie. (PAP)

sno/ pat/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here