Błaszczak: porozumienie Polska-USA wzmacnia nasze zdolności obronne

0
97
Warszawa, 21.05.2019. Minister obrony Mariusz Błaszczak przed posiedzeniem rządu, 21 bm. w Warszawie. Ministrowie mają dyskutować m.in. nad powołaniem komisji ds. badania problemu pedofilii we wszystkich środowiskach, nie tylko w Kościele. (mr) PAP/Jakub Kamiński

Prezydent Andrzej Duda udaje się we wtorek po południu do USA, gdzie w środę rozpocznie kilkudniową wizytę. W Białym Domu będzie rozmawiał z prezydentem Donaldem Trumpem m.in. o zwiększeniu obecności wojsk amerykańskich w Polsce; planowane jest ogłoszenie porozumienia politycznego w tej sprawie.

Od poniedziałku w USA przebywa już szef MON. Rozmowy, które Błaszczak prowadzi m.in. w Waszyngtonie, dotyczą zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce.

“Rezultaty naszych negocjacji poznamy już jutro, kiedy prezydenci ogłoszą opinii publicznej ustalenia” – zapowiedział Błaszczak po spotkaniu z Boltonem, który jest doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego.

Ocenił, że to porozumienie jest “dobrą decyzją dla Polski, dobrą decyzją dla państw położonych na wschodniej flance NATO i dobrą decyzją dla całego Sojuszu Północnoatlantyckiego”. Jak mówił, ustalenia między Polską a USA są “bardzo korzystne” dla naszego kraju, bo wzmacniają zdolności obronne polskiego wojska.

“To będzie ważne wydarzenie, ważna data w historii naszego kraju (…). To porozumienie jest na miarę wydarzenia, jakim 20 lat temu było wejście Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego” – mówił szef MON.

Podkreślił również, że “inwestycje w infrastrukturę będą inwestycjami służącymi nie tylko wojsku amerykańskiemu, ale przede wszystkim wojsku polskiemu”. “Chodzi nam o interoperacyjność, chodzi nam o współpracę wojska polskiego z wojskiem Stanów Zjednoczonych. To jest droga zapewniająca Polsce bezpieczeństwo” – zaznaczył Błaszczak.

autor: Anna Tustanowska, Edyta Roś (PAP)

amt/ero/cyk/bjn/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here