Prezydent Grecji zgodził się na rozwiązanie parlamentu; wybory 7 lipca

0
80
epa05673092 Greek President Prokopis Pavlopoulos speaks during a joint press conference with French President Francois Hollande (not pictured) following a meeting at the Elysee Palace in Paris, France, 12 December 2016. Pavlopoulos is on a two-days offical visit to France. EPA/ETIENNE LAURENT Dostawca: PAP/EPA.

Cipras tłumaczył, że chce w ten sposób uniknąć przeciągającej się walki wyborczej, która mogłaby zaszkodzić krajowej gospodarce po latach naznaczonych ciężkim kryzysem finansowym.

Zgodnie z kalendarzem wybory parlamentarne powinny odbyć się jesienią.

Zgoda prezydenta na rozwiązanie parlamentu i rozpisanie przedterminowych wyborów uważane było za formalność. Jeszcze w poniedziałek Pawlopulos ma wydać dekret w tej sprawie.

Powodem takiego obrotu spraw na greckiej scenie politycznej stał się niekorzystny wynik rządzącej w kraju lewicowej partii Ciprasa, Syrizy, w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Syriza uzyskała w nich 23,8 proc. głosów – o ponad 9 punktów procentowych mniej niż opozycyjna, konserwatywna Nowa Demokracja, na którą zagłosowało 33,1 proc. Greków.

Wszystkie badania opinii publicznej wskazują, że po lipcowych wyborach najprawdopodobniej dojdzie do zmiany rządu. W sondażach konserwatyści prowadzą z 10-punktową przewagą – zauważa agencja dpa.

Rozczarowujący rezultat Syrizy w wyborach europejskich komentatorzy tłumaczą m.in. latami finansowych wyrzeczeń i polityki zaciskania pasa, do których rząd Ciprasa został zmuszony przez międzynarodowych pożyczkodawców zadłużonego kraju. Nowa Demokracja zapowiada rozwijanie gospodarki, obniżenie podatków i walkę z bezrobociem. (PAP)

akl/ kar/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here