Niemcy: na czele SPD stanie tymczasowo trójka liderów, wybór władz po wakacjach

0
182
epa06372089 Goodie bags for delegates are seen in front of a giant logo of the German Social Democratic Party (SPD) during the final preparations in the hall where the SPD party conference will take place, in Berlin, Germany, 06 December 2017. The delegates will discuss and decide about the possibility of starting talks with the Christian Democratic Union (CDU) to form again a grand coalition government. EPA/FELIPE TRUEBA Dostawca: PAP/EPA.

Po niedzielnej rezygnacji Andrei Nahles – dotychczasowej przewodniczącej partii i szefowej frakcji socjaldemokratów w Bundestagu – trwało gorączkowe poszukiwanie jej następcy. Rywale Nahles jeden po drugim rezygnowali z ubiegania się o kierownicze stanowiska. Jak wynika z ustaleń dpa, zarząd partii musiał sięgnąć po pomysł kolegialnego przewodnictwa, żeby w ogóle znaleźć kandydatów skłonnych stanąć na czele pogrążonego w kryzysie ugrupowania.

Komisarycznie mają nim na razie kierować szefowa rządu Nadrenii-Palatynatu Malu Dreyer, premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig i szef struktur partyjnych SPD w Hesji Thorsten Schaefer Guembel.

Na czele frakcji w Bundestagu tymczasowo stanie jej wiceprzewodniczący z najdłuższym parlamentarnym stażem Rolf Muetzenich.

Po historycznej klęsce w wyborach europejskich i landowych w Bremie przewodnicząca SPD Andrea Nahles ogłosiła w niedzielę, że rezygnuje z kierowania ugrupowaniem i frakcją w Bundestagu oraz że całkowicie wycofuje się z polityki.

Planowany dotychczas na grudzień zjazd partyjny odbędzie się najprawdopodobniej po wakacjach. Zapadną na nim najważniejsze decyzje personalne.

Z Berlina Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ bjn/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here