BIG InfoMonitor: handel ma największe zaległości w płatnościach

0
204
Dawniej gospodynie starannie wypełniały swoje spiżarnie po brzegi, bo to odganiało biedę w następnym roku. Równie starannie warto wypełnić portfel i...majtki gotówką. To wróży "siedzenie na pieniądzach". A jeśli tej nocy wychodzimy z domu, warto kilka banknotów schować np. do szuflady. Żywa gotówka w domu sprawi, że przyszły rok będzie dla nas bardzo obfity. Fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Według BIG InfoMonitor liczba niesolidnych płatników wzrosła w pierwszych trzech miesiącach tego roku o ponad 19 tys. (6,5 proc.), do 314,65 tys. firm.

Wartość przeterminowanych zobowiązań kredytowych i pozakredytowych polskich przedsiębiorstw, widoczna w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz w Biurze Informacji Kredytowej, wyniosła na koniec I kw. 2019 r. 30,41 mld zł. Oznacza to, że w ciągu trzech miesięcy 2019 roku zaległości wzrosły o 840 mln zł (2,8 proc.) – podkreśliło BIG.

Zestawienie bierze pod uwagę dłużników zgłoszonych do BIG InfoMonitor (firmę można wpisać po 30 dniach od terminu płatności przy zaległości na kwotę min. 500 zł) oraz firmowe kredyty z BIK, przeterminowane o 30 dni, przy niespłaconej kwocie wynoszącej co najmniej 500 zł. Wyliczając udział niesolidnych dłużników w danym sektorze BIG uwzględniło przedsiębiorstwa działające, zawieszone oraz zamknięte.

Według ekspertów Biura “rosnąca dynamika wzrostu liczby firm niepłacących w terminie sprawiła, że przez kwartał udział niesolidnych płatników w całej gospodarce zwiększył się z 6,1 do 6,3 proc. Rok wcześniej było ich 5,8 proc.”. W okresie marzec 2019 – marzec 2018 łączna wartość zaległości wzrosła o 4,16 mld zł (16 proc.) – wyliczono.

Za wzrostem zaległości w I kwartale w głównej mierze stoi handel, którego przeterminowane płatności przyrosły o prawie 0,52 mld zł (8 proc.), do 7 mld zł. Na kolejnych miejscach uplasował się przemysł (5,21 mld zł) oraz budownictwo (4,9 mld zł). (PAP)

maja/ amac/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here