Mariusz Błaszczak: nowelizacja ustawy zwiększy wsparcie państwa dla weteranów

0
156
Rzeszów, 02.06.2019. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (C) podczas Centralnych Obchodów Dnia Weterana Poza Granicami Państwa w Rzeszowie, 2 bm. (kf) PAP/Darek Delmanowicz

W niedzielę w Rzeszowie Błaszczak uczestniczył w Centralnych Obchodach Dnia Weterana Działań poza granicami Kraju. W ich trakcie minister wręczył Szablę Honorową Wojska Polskiego płk. Grzegorzowi Kaliciakowi dowódcy obrony ratusza w Karbali w 2004 roku. Aktualnie płk. Kaliciak jest dowódcą 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Błaszczak przypomniał, że w ubiegły wtorek rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o weteranach. “Projekt nowelizacji, który został uzgodniony ze środowiskiem weteranów znacząco rozszerza zakres wparcia, jakiego udziela państwo polskie wobec swoich żołnierzy” – mówił minister obrony narodowej.

Zaznaczył, że po nowelizacji “ustawą objęci będą wszyscy, którzy ponieśli uszczerbek na zdrowiu; nawet od 1 proc.”. “Wcześniej takiego wsparcia nie otrzymywali” – zauważył.

Według ministra, “zwiększy się zakres wsparcia, jeśli chodzi o leczenie”. “I to nie tylko leczenie urazów nabytych podczas misji, ale opieką otoczeni zostaną weterani również, jeśli chodzi o inne urazy, czy choroby. W projekcie znowelizowanej ustawy zagwarantowana jest pełna opieka lekarska” – podkreślił.

Zgodnie z projektem nowelizacji ma powstać Centrum Leczenia Weteranów. “Zapewniamy pełną opiekę, nawet ponad limity Narodowego Funduszu Zdrowia. Ta opieka będzie finansowana z budżetu ministerstwa obrony narodowej” – wyjaśnił.

Zadowolenie z podjęcia prac nad nowelizacją ustawy wyraził w liście do uczestników uroczystości prezydent Andrzej Duda. “Liczę, że nowe regulacje zostaną przez Sejm przyjęte i szybko złożone do mojego podpisu” – napisał prezydent RP. (PAP)

autor: Alfred Kyc

kyc/ skr/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here