Min. Kwieciński: wzrost PKB za cały rok może osiągnąć nawet 4,6 proc.

0
104
Warszawa, 11.03.2019. Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podczas briefingu prasowego, 11 bm. w Warszawie dotyczącego pożyczek z częściowym umorzeniem dla osób zainteresowanych podnoszeniem swoich kwalifikacji i umiejętności. (sko) PAP/Paweł Supernak

Główny Urząd Statystyczny poinformował w piątek, że PKB w I kwartale 2019 r. wzrósł o 4,7 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 4,9 proc. rdr w IV kwartale 2018 r. Wcześniej GUS podał w szacunkach flash, że wzrost PKB w I kwartale rdr PKB wzrósł o 4,6 proc.

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podkreślił w komentarzu przesłanym PAP, że spośród GUS, dwie zasługują na szczególną uwagę. Chodzi o wzrost PKB oraz inwestycje.

Odnosząc się do wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale br. podkreślił, że jest on wyższy od szacunków GUS sprzed kliku tygodni i lepszy od oczekiwań analityków.

“4,7 proc. PKB to wynik powyżej konsensusu rynkowego, lepszy niż oczekiwania bankowych prognostyków z początku tego roku, gdy szacunki mówiły o wzroście w pierwszym kwartale w granicach 3,8 – 4,3 proc. Ostatnie bardzo dobre wyniki inwestycji średnich i dużych firm oraz silny wzrost konsumpcji prywatnej sprawiły, że wiele instytucji prywatnych podwyższyło prognozy wzrostu PKB w całym 2019 roku” – zaznaczył.

Kwieciński wymienił tu m.in. Santander Bank Polska, który zakłada, że wzrost PKB wyniesie 4,3 proc. (poprzednia prognoza 4,1 proc.), mBank do 5,0 proc. (było 4,6 proc.), PKO BP do 4,6 proc. (było 4,2 proc.) czy Pekao 4,0 proc. (było 3,5 proc.). (PAP)

mick/ drag/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here