Szef MON: musimy być gotowi na przyjęcie fali wezbraniowej w woj. świętokrzyskim

0
318
Warszawa, 09.05.2019. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przedstawia założenia nowelizacji ustawy o weteranach działań poza granicami państwa, 9 bm. w Centrum Weterana w Warszawie. W konferencji prasowej bierze również udział prezes zarządu głównego Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju, st. chor. sztab. w st. spocz. Tomasz Kloc. (kf) PAP/Rafał Guz

Szef MON uczestniczył w piątek po południu w odprawie z żołnierzami, którzy są zaangażowani w usuwanie skutków nawałnic i podtopień w województwie świętokrzyskim.

W czasie odprawy szef MON zapewnił, że w związku z sytuacją pogodową wojsko pozostaje w gotowości, a wały przeciwpowodziowe są na bieżąco uszczelniane. “Uruchomione zostały Wojska Obrony Terytorialnej, można powiedzieć, że ponad 500 żołnierzy WOT zajmuje się na bieżąco uszczelnianiem wałów, zajmuje się na bieżąco pomocą ludności, akcją ratunkową, wspieraniem straży pożarnej – oraz ponad 300 żołnierzy wojsk operacyjnych” – mówił.

Błaszczak poinformował, że rozmawiał z wojewodą podkarpackim, która przyznała, że sytuacja wciąż jest trudna. “Chodzi o uszczelnianie wałów i zasypywanie wyrw, które się pojawiły, szczególnie w powiecie stalowowolskim, gmina Bojanów – tam trwa akcja, w której bierze udział wojsko, w tym śmigłowiec z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej” – wskazał. Jak dodał, aktywnie w pomocy bierze też udział 3. Podkarpacka Brygada WOT.

Szef MON podkreślił, że sytuacja w województwie małopolskim ulega poprawie. “W zasadzie możemy powiedzieć, że opada poziom wody. Musimy być gotowi na przyjęcie fali właśnie w województwie świętokrzyskim, stąd moja obecność, stąd też skoncentrowanie się na tym, co się dzieje w Zawichoście, Sandomierzu” – mówił. (PAP)

sno/ maj/ agzi/ mhr/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here