GUS: sprzedaż detaliczna realnie w kwietniu rok do roku wzrosła o 11,9 procent

0
231
Płock, 10.03.2018. Zakupy w jednym ze sklepów w Płocku, dzień przed pierwszą niedzielą bez handlu, 10 bm. 11 marca będzie pierwszą niedzielą, kiedy zamknięte będą supermarkety i dyskonty. (mb/awol) PAP/Marcin Bednarski

GUS poinformował w czwartek, że sprzedaż detaliczna wzrosła w kwietniu w ujęciu realnym o 11,9 proc. rok do roku po wzroście o 1,8 proc. rdr w marcu br.

Piękoś zauważył, że kwietniowy wynik sprzedaży detalicznej był mocno powyżej konsensusu prognoz rynkowych. “Było to jej najsilniejsze tempo wzrostu od 8 lat” – podkreślił.

Zaznaczył przy tym, że mocny wzrost dynamiki wobec marca jest w głównej mierze wynikiem pozytywnego wpływu zakupów wielkanocnych na dynamikę sprzedaży żywności. Wzrosła ona do dwucyfrowych poziomów z mocno ujemnych poziomów odnotowanych przed miesiącem. “Efekt wielkanocny okazał się więc w tym roku wyjątkowo silny” – ocenił ekonomista.

Zwrócił uwagę, że jednocześnie kontynuowany jest solidny wzrost w zakresie sprzedaży dóbr trwałych, m.in. w kategorii „meble, RTV, AGD”. Według Piękosia świadczy to o utrzymywaniu się bardzo dobrych nastrojów konsumenckich. “Dobre nastroje konsumentów odzwierciedlone są również w rekordowych poziomach wskaźników ufności konsumenckiej” – dodał.

“Zapowiadany przez rząd pro-konsumpcyjny impuls fiskalny powinien podtrzymać wysokie tempo wzrostu sprzedaży detalicznej w latach 2019-2020 pomimo oczekiwań słabnącego wsparcia ze strony rynku pracy wskutek spodziewanego wyhamowania wzrostu zatrudnienia” – uważa ekonomista.

“Dzisiejsze dane nie mają istotnego wpływu na perspektywy krajowej polityki pieniężnej. W świetle obecnej retoryki RPP podtrzymujemy oczekiwanie kontynuacji długiego okresu stabilizacji kosztu pieniądza, a w scenariuszu bazowym zakładamy, że stopy procentowe NBP pozostaną na obecnym poziomie co najmniej do końca 2020 r.” – podsumował. (PAP)

mmu/ pad/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here