Biedroń: postulujemy, aby do 2035 roku Polska była wolna od węgla i smogu

0
200
Warszawa, 18.05.2019. Lider partii Wiosna Robert Biedroń podczas konwencji ugrupowania, 18 bm. w Warszawie m.in. nt. rozwiązania problemu pedofilii w Kościele, świeckiego państwa i praworządności . (pkus) PAP/Jakub Kamiński

Jej głównym tematem była ochrona środowiska i praw zwierząt.

“Postulujemy, aby do 2035 roku Polska była wolna od węgla i smogu, żeby Polki i Polacy przestali umierać od powietrza, którym oddychają. Gdyby PO i PiS lata temu miały odwagę podjąć tę ważną decyzję i stanąć po stronie Polek i Polaków, to obecnie nie czytalibyśmy każdego roku 45 tys. nekrologów ludzi, którzy umierają w naszym kraju” – mówił lider Wiosny.

Według Biedronia ochrona środowiska to także “realne oszczędności dla polskiej gospodarki, zaś każdy dzień bezczynności rządu to miliony złotych wyrzucanych w błoto, miliony które wydajemy tylko po by niczego nie zmienić”.

“Policzmy, ile kosztowały przez ostatnie 14 lat bezczynność i zaniechanie, brak odwagi ze strony rządzących. Polki i Polacy ze swoich pieniędzy dopłacają do opieki zdrowotnej aż 129 mld zł każdego roku; koszty zdrowotne smogu to 129 mld zł, dopłaty do węgla 8,5 mld zł, kary za smog, które będziemy musieli zapłacić w przyszłym roku – 5 mld zł, koszty dla przedsiębiorstw 7,5 mld zł. Po zsumowaniu wychodzi 150 mld zł, które co roku traci gospodarka; to dane Banku Światowego, policzone przez najlepszych specjalistów” – podkreślił.

Lider Wiosny uważa, że nadszedł czas, by Polacy wystawili rządowi fakturę “za wszystkie lata zaniechań w ochronie środowiska i strach przed lobby węglowym”, którą Grzegorzowi Schetynie i Jarosławowi Kaczyńskiemu doręczą członkowie Wiosny. (PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ mark/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here