Austria: spotkanie szefa rządu i prezydenta ws. kryzysu rządowego

0
229
epa07583666 Austrian Chancellor Sebastian Kurz arrives to inform Austrian President Alexander Van der Bellen about the formal governmental resignation at the Presidential office in Vienna, Austria, 19 May 2019. Austrian Vice Chancellor Strache on 18 May 2019 said he will step down from his post as media caught the far-right FPOe's leader Strache in a corruption allegations scandal. German magazine 'Der Spiegel' and newspaper 'Sueddeutsche Zeitung' published on 17 May 2019 a secretly recorded video which appeared to show Strache in Ibiza, Spain, in July 2017, meeting an alleged niece of a unknown Russian oligarch who wanted to invest large sums of money in Austria. In return for election campaign donations, Strache is alleged to have promised public contracts in the event of his party joining the government. EPA/CHRISTIAN BRUNA Dostawca: PAP/EPA.

Jak pisze niemiecka agencja dpa, na razie jako prawdopodobny termin tego głosowania uznaje się wrzesień.

Politycy nie wydali oświadczeń przed spotkaniem.

Kurz w sobotę wieczorem zapowiedział przeprowadzenie przedterminowych wyborów parlamentarnych w najwcześniejszym możliwym terminie w związku ze skandalem z udziałem wicekanclerza Heinza-Christiana Strachego, szefa koalicyjnej partii Austriackiej Partii Wolności (FPOe).

W wydanym oświadczeniu wyjaśnił, że FPOe, która od grudnia 2017 r. jest koalicyjnym partnerem jego Austriackiej Partii Ludowej (OeVP), niweczy jego plany przeprowadzenia reform. W jego ocenie FPOe nie sprawia wrażenia, że zamierza zmienić swoje postępowanie. Wykluczył też koalicyjny sojusz z Socjaldemokratyczną Partią Austrii (SPOe), argumentując, że pozwoliłoby on jego gabinetowi na prowadzenie polityki ograniczania wydatków i redukcji podatków.

Kryzys rządowy w Austrii wybuchł w związku z nagraniem wideo opublikowanym w piątek przez niemieckie gazety “Sueddeutsche Zeitung” i “Spiegel”, w którym Strache oferuje państwowe kontrakty rzekomej inwestorce z Rosji w zamian za pomoc w uzyskaniu przez FPOe lepszego wyniku w wyborach.

Strache w sobotę po spotkaniu z Kurzem podał się do dymisji ze stanowiska wiceszefa rządu i przewodniczącego FPOe. (PAP)

akl/

arch.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here