Premier: powstańcy śląscy zostawili nam lekcję na przyszłość

0
340
Katowice, 18.05.2019. Premier Mateusz Morawiecki przemawia podczas Uroczystego Apelu w ramach Pikniku Militarnego na Placu Sejmu Śląskiego i Bolesława Chrobrego, 18 bm. w Katowicach z okazji obchodów stulecia wybuchu Powstań Śląskich. Szef rządu gości dziś w województwie śląskim. (pkus) PAP/Andrzej Grygiel

“Lekcja jaką zostawili nam powstańcy śląscy, to nie jest tylko lekcja historii, lekcja o przeszłości. To jest też lekcja o przyszłości, o tym, że Polska to wybór, często niełatwy wybór” – mówił szef rządu podczas uroczystego apelu w ramach Pikniku Militarnego z okazji 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego.

Jak dodał powstańcy śląscy w “tych dramatycznych momentach roku 1919, 1920 i 1921 mieli do wyboru potężne państwo”. “Niemcy kusili ich: +chodźcie do nas, Polska to państwo sezonowe+”, a – jak dodał – pod Warszawą stała potężna armia bolszewicka.

“W takim momencie, momencie największego zagrożenia powstańcy śląscy, mieszkańcy Śląska opowiedzieli się za Polską. Opowiedzieli się za polskością” – podkreślił premier.

Dodał, że Wojciech Korfanty mówił, że “Polska nie jest taka do końca o jakiej sobie zamarzyliśmy, ale dodawał, że będziemy wszyscy starać się i pracować, po to żeby była coraz lepsza”. “I to też jest dla nas lekcja III RP i państwa, które staramy się by było coraz silniejsze, lepsze dla wszystkich” – oświadczył Morawiecki. (PAP)

autor: Rafał Białkowski, Mateusz Babak

rbk/ mtb/ mok/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here