Śląskie: Metropolia na razie nie chce przyjmować nowych członków

0
95
Katowice, 12.09.2017. Szef Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak podczas konferencji prasowej po posiedzeniu, 12 bm. w Katowicach. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia to nowa struktura samorządowa, skupiająca 41 miast i gmin regionu. (ag/awol) PAP/Andrzej Grygiel

Obecnie działająca w woj. śląskim regionie Metropolia zrzesza 41 samorządów. Chęć dołączenia do niej zgłosiło 16 kolejnych gmin.

“15 maja wysłaliśmy do wszystkich gmin, które aspirują do bycia członkami Metropolii informacje, że obecnie zarząd (GZM – PAP) nie będzie rekomendował zgromadzeniu (GZM – PAP) poszerzenia granic Metropolii” – powiedział podczas piątkowych obrad zgromadzenia GZM Karolczak.

“Po konsultacjach, biorąc pod uwagę obecne prace nad zmianami legislacyjnymi, chociażby nad tymi, które doprowadzą do nowych zasad polityki rozwoju, ale też, że Metropolia sama jeszcze nie wypracowała standardów, szczególnie w zakresie transportu publicznego, gdy trwa dyskusja o wspieraniu przewozów autobusowych w gminach – wszystko to powoduje, że nie jesteśmy w stanie świadomie i odpowiedzialnie podjąć tej decyzji” – mówił przewodniczący zarządu GZM.

“Chcielibyśmy wrócić do tych rozmów, kiedy Metropolia okrzepnie, kiedy te zmiany legislacyjne już odbędą się, kiedy będziemy wiedzieli, na czym stoimy – również po konsultacji z naukowcami Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych Uniwersytetu Śląskiego” – zasygnalizował Karolczak.

Jak zaznaczył, do członkostwa w Metropolii aspirowało 16 gmin: m.in. 2 gminy pow. mikołowskiego, 4 gminy pow. tarnogórskiego i 2 gminy pow. gliwickiego. “W przypadku gmin, które dopełniają granice powiatów częściowo leżących w naszych granicach myślę, że tu większość z nas nie ma specjalnych obiekcji” – ocenił Karolczak. (PAP)

mtb/ godl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here